reklama

Tu zaczęło się polskie camino! 20 lat temu w Jakubowie utworzono pierwszy odcinek Szlaku św. Jakuba w Polsce

W sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie 9 maja odbyły się uroczystości 20-lecia powstania pierwszego w Polsce odcinka Szlaku Świętego Jakuba oraz 20. rocznica przywiezienia relikwii św. Jakuba z Watykanu do Jakubowa. Na jubileusz specjalnie przyjechał bp Algirdas Jurevičius z Litwy.

AS

dodane 10.05.2025 10:11

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia figury św. Jakuba w centrum miejscowości. Później procesja relikwiami świętych przeszła do sanktuarium, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Algirdasa Jurevičiusa z diecezji telszańskiej na Litwie.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński pobłogosławił odrestaurowaną ambonę w sanktuarium. To właśnie z niej kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński odczytał Ewangelię, a bp Jurevicius wygłosił homilię. Przypomniał w niej, że w Roku Jubileuszowym Kościół wzywa nas do pielgrzymowania.

„Nie jest to tylko pielgrzymka do Rzymu czy innego, słynnego sanktuarium. Jesteśmy wezwani do wyjścia z naszego zamknięcia, pozbycia się egoizmu. Oczywiście o wiele trudniej jest porzucić nasze zamknięte schematy myślenia i działania niż fizycznie, gdzieś pojechać” – zauważył w homilii biskup.

„Ale podczas jubileuszu jesteśmy zachęcani do doświadczenia przemiany i nawrócenia serca. Idźmy do chorych, samotnych, naszych sąsiadów lub tych, którzy są na marginesie społeczeństwa. Poświęćmy im naszą uwagę i zanieśmy im przesłanie nadziei, że nie są oddzieleni od Bożej miłości” – dodaje.

Gość specjalny z Litwy przypomniał, że przewodnikiem pod drogach naszego życia jest św. Jakub.

„Postępując za Jezusem, jak św. Jakub, wiemy że nawet w chwilach trudnych, idziemy właściwą drogą” – zauważył biskup z Litwy.

Na zakończenie Mszy św. bp Lityński podziękowała za dzieło, które od lat dokonuje się w Jakubowie. „Każdy szlak Jakubowy niesie ze sobą pewien trud, wysiłek, ten duchowy, fizyczny, ale także to cierpienie, które są zmaganiem ze sobą, by wejść na wyższy poziom życia duchowego, by wejść w jeszcze radykalniejsze naśladowanie Chrystusa” – zauważył bp Lityński i dodał: – Każdy szlak jest również drogą światła bo jesteśmy dla innych świadkami Zmartwychwstałego Pana.

Pierwszy odcinek Szlaku św. Jakuba połączył Jakubów ze Zgorzelcem i liczy 160 km i były wynikiem działalności powstałego w 2004 roku w Jakubowie k. Głogowa stowarzyszenia Bractwo św. Jakuba Apostoła. 

„Z naszej diecezji, z północy Dolnego Śląska, wyszła swoista iskra, która jest u początku niezwykłego rozwoju Dróg Jakubowych w Polsce” – zauważa Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, historyk Kościoła oraz członek Bractwa św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, od początku jego istnienia. Dolnośląski Szlak św. Jakuba.

„Obecnie w Polsce mamy przeszło 7 tys. km oznakowanych Dróg św. Jakuba wraz z przynajmniej podstawowym zapleczem” – dodaje.

W uroczystości wziął również udział bp senior Paweł Socha oraz Głogowska Kapituła Kanoników, a także przedstawiciele bractw jakubowych z całej Polski. Byli też przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i górników.

Mszę św. koncelebrował bp senior Paweł Socha. Po wspólnej modlitwie odbył się koncert „In via stellae. El camino” zespołu Vox Imaginaria.

Przypomnijmy, że w Jakubowie, decyzją ówczesnego ordynariusza bp. Adama Dyczkowskiego, utworzono tu – pierwsze w Polsce – sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Historia pielgrzymek do Jakubowa sięga średniowiecza. Już w XII i XIII wieku do Jakubowa przybywali pątnicy ze Śląska, Czech, Moraw, a nawet Francji.

Kult św. Jakuba w Jakubowie reaktywowała ks. Stanisław Czerwiński, który w 1999 roku został proboszczem w tutejszej parafii, a z czasem kustoszem sanktuarium i pełni tę funkcję do dziś.

„Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za to piękne dzieło i zadanie, które cały czas staramy się realizować. Naśladując św. Jakuba chcemy realizować swoje powołanie i innym umożliwić realizację do bycia pielgrzymem” – podkreśla kustosz.

Źródło: KAI

1 / 1

reklama