reklama

„Ta ustawa może być jak kamień rzucony w Goliata”. Katecheci mobilizują do zbiórki podpisów parafie. Akcję wspiera Opoka

Ponad połowa diecezji w Polsce rozesłała do parafii prośbę o zorganizowanie zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Religa lub etyka w szkole”. W inicjatywę włączyły się praktycznie wszystkie wydziały katechetyczne. Akcję obrony wartości w polskiej szkole wspiera także Fundacja Opoka.

Agata Ślusarczyk

dodane 22.05.2025 13:19

Pod obywatelskim projektem ustawy „Religia lub etyka w szkole” społeczny komitet inicjatywy ustawodawczej zebrał już 36 tys. podpisów. Potrzeba co najmniej 100 tys., by ustawę rozpatrzył Sejm. Katecheci mają czas do końca czerwca.

Potrzebna mobilizacja

„Potrzeba jest dużo większa mobilizacja społeczna, także wśród samych katechetów, z których około 10 tys. po reformie MEN straci pracę” – zauważa Tomasz Poćwiardowski ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.

„Dawid, stając z kamieniem naprzeciwko Goliata, nie powiedział, że nie wierzy w powodzenie tej akcji. Obywatelski projekt ustawy może być takim kamieniem rzuconym w Goliata, który nie chce kształcić dzieci i młodzieży do wartości” – dodaje.

W zbiórkę włączyły się diecezje – już połowa z nich rozesłała do wszystkich parafii prośbę o zorganizowanie na swoim terenie zbiórki podpisów. Podobny apel do katechetów wystosowały także praktycznie wszystkie wydziały katechetyczne. „To dla nas duże wsparcie zarówno od wydziałów katechetycznych w diecezjach i od biskupów, którzy zachęcili proboszczów do umożliwienia zbiórki w parafiach” – mówi Tomasz Poćwiardowski.

W dwie niedziele – 18 i 25 maja – w parafiach diecezji opolskiej będzie można poprzeć obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Tak dla religii i etyki w szkole!”. Ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego uważa, że jest to ważna i potrzebna inicjatywa. Swoje zaangażowanie ocenia jako walkę o właściwe miejsce lekcji religii w szkole. 

„Bardzo jesteśmy wdzięczni za wszelkie głosy poparcia i zaangażowania. Szczególnie dziękujemy wolontariuszom, którzy zbierają podpisy, pokazując, że są w Polsce osoby, którym nie jest obojętne wychowanie do wartości młodego pokolenia” – mówi Opoce w imieniu SKŚ Tomasz Poćwiardowski.

Ponad 2 tys. wolontariuszy 

Na stronie inicjatywy ustawodawczej wartoscidlaprzyszlosci.pl zarejestrowało się 2090 wolontariuszy, który zbierają podpisy pod obywatelskim projektem, którego celem jest obrona obecności wartości chrześcijańskich w polskim systemie edukacji.

S. Benita Bochenek w diecezji tarnowskiej uczy religii 35 lat. „To tyle, ile obecność religii w szkole” – mówi. W swojej pracy katechetycznej uczyła głównie dzieci, przygotowując je do pierwszej Komunii świętej. Po redukcji godzin przez MEN z 2 do 1 nie wyobraża sobie dalszej pracy. „Widzę, jak ważne jest to, żeby dzieci miały ugruntowane podstawy wiary – tym bardziej że religijność w rodzinach słabnie, albo nie ma jej wcale. Nie wyobrażam sobie przygotować dzieci do sakramentu podczas jednej godziny tygodniowo” – mówi Opoce.

„Poza tym, chodzi także o wychowanie dzieci do moralności, która ma nie tylko podstawy w Ewangelii, ale także w prawie naturalnym. Projekt „Religia lub etyka w szkole” zakłada obligatoryjne wychowywanie dzieci do wartości” – wyjaśnia swoją motywację włączenia się w zbiórkę podpisów.

Na swoim koncie s. Benita Bochenek ma już 1500 zebranych podpisów. „Początkowo zbierałam po rodzinie, wystarczyło się przejść po najbliższych i już było 50 głosów. Potem prosiłam o poparcie znajomych – co dało łącznie 500. Resztę zebrałam na terenie parafii. W pomoc włączyli się rodzicie dzieci pierwszokomunijnych” – wyjaśnia. I dodaje, że to nie koniec zbiórki.

Wspólnoty, ruchy i instytucje

W akcję zbierania wspierają także rodzice, wspólnoty, Centrum Życia i Rodziny – zbiórki prowadzone są na Marszach dla Życia w różnych miejscach Polski, Polskie Forum Rodziców, które jest także członkiem komitetu inicjatywy ustawodawczej, Ordo Iuris, NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania. Inicjatywę wspierają także katolickie media.   

W akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Religa lub etyka w szkole” włączyła się także Fundacja Opoka. 

„W obliczu działań Ministerstwa Edukacji Narodowej, które konsekwentnie marginalizują lekcje religii i wartości duchowe w szkołach – ograniczając liczbę godzin, usuwając ocenę z religii ze średniej czy spychając te zajęcia na skrajne godziny – potrzebna jest pilna i stanowcza reakcja ludzi wierzących” – zachęca w mailingu rozesłanym do kilku tysięcy proboszczów Fundacja Opoka.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

1 / 1

reklama