reklama

Najwcześniejsza Wigilia Paschalna na świecie sprawowana jest w miejscu Zmartwychwstania!

Wielu katolików przybyło w sobotę wczesnym rankiem do Bazyliki Grobu Pańskiego, aby świętować Wigilię Paschalną. Przed kaplicą, która według najstarszej tradycji chrześcijańskiej jest miejscem zmartwychwstania Jezusa, łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa przewodniczył uroczystej liturgii.

AS

dodane 19.04.2025 10:57

Kardynał wezwał wiernych, aby nie dali się „uwięzić w małych horyzontach na »zawsze«, ale prosili »aby nasze serca znów wibrowały życiem, zaufaniem, darem i miłością«.

Kard. Pizzaballa porównał reakcje na dzisiejsze kryzysy do kobiet z Ewangelii, które „szukają Jezusa tam, gdzie Go nie ma”, czyli w grobie. „Ci, którzy pozostają pełni strachu i uwięzieni w bólu i przemocy, nie są w stanie spojrzeć poza horyzont”, powiedział kardynał. Przestrzegł przed ciągłym poleganiem „na decyzjach polityki, społeczeństwa, a nawet życia religijnego”, które „za każdym razem potwierdzają nam swoją pustkę”.

W Bazylice Grobu Pańskiego katolicka Wigilia Paschalna odprawiana jest wcześnie rano w sobotę. Tak wczesna pora obchodów związana jest z obowiązującym od 1852 r. w bazylice Grobu Pańskiego „status quo", które reguluje korzystanie ze świętych dla chrześcijan miejsc w Ziemi Świętej. Świątynią opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie.

Pomimo różnych obliczeń kalendarzowych, chrześcijanie wszystkich wyznań obchodzą w tym roku Wielkanoc razem. Po katolickiej Wigilii Paschalnej w południe w Wielką Sobotę ma miejsce licząca ponad 1200 lat „Liturgia Świętego Ognia”, która jest uważana za najważniejszy element prawosławnych obchodów Wielkanocy. Zgodnie z prawosławną tradycją, płomień jest cudownie zapalany w kaplicy, która jest honorowana jako grób Chrystusa. Ogień jest następnie przekazywany wiernym w  świątyni i na ulicach jerozolimskiego Starego Miasta oraz przewożony specjalnymi samolotami do wielu krajów o większości prawosławnej.

Tymczasem katoliccy pielgrzymi skarżyli się na utrudnienia ze strony izraelskiej policji przy wejściach na uroczystość Wigilii Paschalnej w Bazylice Grobu Pańskiego. Siły bezpieczeństwa zamknęły Stare Miasto w Jerozolimie we wczesnych godzinach porannych, aby regulować przepływ uczestników uroczystości prawosławnych. Według policji, tylko 2750 wiernych może tym razem uczestniczyć w uroczystościach w Bazylice Grobu Pańskiego. Kolejne 4200 osób będzie mogło śledzić uroczystości w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Grobu Pańskiego i na dachach.

Zbudowana w czasach Konstantyna Bazylika Grobu Pańskiego została poświęcona w 336 roku. Po zniszczeniach w wiekach VII, XI i XIX kolejno ją odbudowywano i przebudowywano, w związku z czym obecnie jest to mieszanina kościołów, kaplic i dobudówek, upamiętniających różne wydarzenia biblijne. Miejsce to stanowi obecnie wspólną własność sześciu Kościołów chrześcijańskich. Trzy z nich: franciszkanie (od 1333 r. jako katolicy), prawosławni Grecy (od 1757) i Ormianie, są współwłaścicielami głównych części Bazyliki, a ponadto mają tam własne pomieszczenia i kaplice. Na Kalwarii (Golgocie), miejscu ukrzyżowania Jezusa, są dwie kaplice: łacinników (franciszkanów) i Greków (prawosławnych). Kaplicą Grobu Świętego opiekują się katolicy, Grecy i Ormianie. Koptowie mają dwa pomieszczenia przy Bazylice i własną kapliczkę za Kaplicą Grobu Świętego. Najmniej uprawnień do korzystania z bazyliki mają wspólnoty syryjsko-jakobicka i etiopska.

Postanowienia w tej sprawie, tzw. „status quo”, obowiązują od 1852 r., ponieważ w przeszłości dochodziło do ciągłych konfliktów między wyznaniami na temat zarówno wystroju, jak i korzystania ze świątyni przez poszczególne wyznania.

Źródło: KAI

 

1 / 1

reklama