Dziesięć osób, które zmieniły świat

Zespół Downa w dzisiejszym świecie to wyrok śmierci dla wielu dzieci w łonach matek. Wszystko za sprawą ideologii utylitarnej, która przeorała współczesną naukę. A prawda jest taka, że ta choroba nie czyni tych osób gorszymi, bardziej cierpiącymi czy nieszczęśliwymi. Bywa wręcz odwrotnie.

Przez lata osoby z zespołem Downa były postrzegane jako niezdolne do szczęśliwego, pełnego sukcesów życia. Propaganda utylitarnej eugeniki siała strach w rodzinach, imputując publicznie, że dziecko z zespołem Downa cierpi, szybko umiera i nie nadaje się do życia w relacjach społecznych. Na szczęście coraz więcej słyszy się dziś historii o utalentowanych i zdeterminowanych postaciach, które nie zważając na swoje obciążenie genetyczne i opinie innych, podbijają świat.

Krzysztof Biliński, ojciec 2,5-rocznego Stasia z zespołem Downa w rozmowie z KAI powiedział, że wychowując dziecko niepełnosprawne „człowiek przestaje się martwić pewnymi drobnostkami, które mu zaprzątały głowę do tej pory. Stałem się przed wszystkim człowiekiem bardziej empatycznym, lepiej rozumiem różne ludzkie problemy. Wydaje mi się, że do tej pory byłem bardziej obojętny, ale kiedy sam doświadczyłem w życiu tego, że musiałem się zaopiekować dzieckiem niepełnosprawnym, wzrósł we mnie poziom empatii, zmalał egoizm. To otwiera na innych ludzi i ludzkie problemy”.

Właśni ten wpływ dzieci z zespołem Downa ma pewnego rodzaju moc zmiany ludzkich serc i powoduje, że nie można – nie da się – przejść obojętnie. Choć nadal możemy zaobserwować fakt, że dziecko z zespołem Downa wzbudza u wielu ludzi pewnego rodzaju odrazę ze względu na wygląd dziecka, czy sposób zachowania. Ale takie odczucia pojawiają się tylko u tych, którzy nie wyszli z własnego egocentryzmu, czy poczucia wyższości.

Najważniejsze jest jednak to, że osoby z zespołem Downa, dzięki współczesnym mediom, wychodzą do świata, robią kariery w różnych dziedzinach, stają się osobami publicznymi. Choć odbywa się to wszystko powoli, jest nadzieja na to, że przyszłe pokolenia będą traktować osoby z tym schorzeniem jako równe sobie. I nie będzie tak jak w Islandii, gdzie nie rodzi się już w ogóle dzieci z zespołem Downa, bo się je po prostu zabija w łonach matek.

10 osób z zespołem Downa, które zmieniają świat

Poniższa lista 10 osób z zespołem Downa osiągnęły w krótkim czasie znacznie więcej niż większość z nas osiągnie w ciągu całego życia. Nie tylko są inspiracją dla nas, ale wręcz namacalnym dowodem na to, że zespół Downa nie jest żadną przeszkodą w osiągnięciu sukcesów życiowych.

Angela Bachiller. To pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa, która została wybrana na radnego. Działo się to w Hiszpanii w Valladolid. Pracowała przez trzy lata w pomocy społecznej i rodzinie jako asystent administracyjny. W wolnych chwilach, jak podkreśla w różnych wywiadach uwielbia czytać i podróżować. Poza byciem radną i świadczeniem pomocy potrzebującym, Angela jest współautorką głośnego listu osób z zespołem Downa, w którym apelowano o akceptację takich ludzi, oraz rzucono światło na normalność życia z zespołem Downa i zmianę sytuacji osób niepełnosprawnych.

Isabella Springmühl. W 2016 roku przeszła do historii jako pierwsza profesjonalna projektantka mody. Jej kolekcja została zaprezentowana na London Fashion Week, największej i prestiżowej gali świata mody. Isabella nie miała jednak łatwej drogi do sukcesu. Ze względu na jej chorobę, kilka uniwersytetów odrzuciło jej aplikacje do studiowania projektowania mody. Ale nie poddała się, a teraz, ponad dwudziestoletnia dziewczyna, prezentuje swoje prace nie tylko w Londynie, ale także w Rzymie czy Meksyku. Jej seria Down to Xjabelle została zaprojektowana specjalnie dla wyjątkowego kształtu ciała kobiet z zespołem Downa.

Megan McCormick. Megan jest pierwszą kobietą z zespołem Downa, która ukończyła z wyróżnieniem technikum. Uczęszczała do Bluegrass Community Technical College. Chce teraz pracować w szkole. Nie raz udowodniła, że przy odpowiednim wsparciu i pomocy ludzi dobrej woli, można osiągnąć to, co czynią ludzie zdrowi. Zespół Downa w niczym nie przeszkadza, choć wymaga większego wysiłku w nauce.

Tim Harris. Tim jest właścicielem własnej restauracji o nazwie Tim's Place. W liceum został wybrany Studentem Roku. Od małego marzył o posiadaniu własnej restauracji, więc znalazł pracę w branży, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym biznesie i marzenie się spełniło. Ale to nie koniec. By głębiej poznać tajniki gastronomii, Tim ukończył studia z certyfikatami w zakresie usług gastronomicznych, biurowych i hostingu restauracji. Ponadto Tim stworzył niedawno Fundację Tim Wielkie Serce, aby pomóc innym osobom niepełnosprawnym w założeniu własnej firmy.

Pablo Pineda. To jeden z najbardziej znanych osób z zespołem Downa. Pisarz, mówca i aktor. Pineda uzyskał tytuł licencjata z psychologii edukacyjnej. W Hiszpanii dostał prestiżową nagrodę aktorską Silver Shell za swoje umiejętności aktorskie, a także nagrodę Concha de Plata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, jako najlepszy aktor roku 2009 za główną rolę. Udziela się również międzynarodowo w obronie osób niepełnosprawnych.

Christian Royal. W szkole, jak wiele osób z tym schorzeniem, nie miał łatwo. Ale to nie przeszkodziło mu zrealizować swoich marzeń. Dziś podziwiamy Christiana jako mistrza ceramiki. Sprzedaje na potęgę swoje piękne naczynia i miski on-line, jego prace wystawiane są w galeriach sztuki w Południowej Karolinie.

Bernadette Resha. Resha to kobieta wirtuoz. Jej marka jest już znana na całym świecie. Jej prace były prezentowane w programach telewizyjnych, teledyskach, reklamach i czasopismach. Oprócz tworzenia naprawdę pięknych obrazów jest także skrzypkiem.

Michael Johnson. To kolejny człowiek z zespołem Downa, który posiada niezwykłą duszę artystyczną. Jest malarzem samoukiem. Namalował już ponad 500 portretów na zamówienie oraz miał indywidualną wystawę na Uniwersytecie Vanderbilt w 2001 roku. Jego prace były prezentowane na plakatach i na okładce American Journal of Public Health.

Sujeet Desai. Desai ukończył szkołę średnią ze średnią ocen 4,3 i ukończył Berkshire Hills Music Academy. Gra na siedmiu instrumentach, w tym na skrzypcach, fortepianie, trąbce i saksofonie. Otrzymał wiele nagród, a nawet pojawił się w Wall Street Journal i Time Magazine, a także w takich programach reality show jak 20/20 i Oprah Winfrey Show. W 2006 roku poślubił Carolyn Bergeron, która również ma zespół Downa.

Melissa Reilly. Miała w swoim życiu wiele osiągnięć. Podróżowała po kraju jako naprawdę inspirujący mówca. Jest zdobywcą złotego medalu w narciarstwie, wyczynowym kolarzem i pływakiem, i została nawet nominowana na senatora stanu. Reilly uczy również czytania i matematyki przedszkolaków z zespołem Downa. Mówi, że kocha swoje życie w stu procentach, i udowadnia, że można mieć bardzo satysfakcjonujące życie z zespołem Downa.

W Polsce niestety osoby z zespołem Downa są nadal w cieniu. Choć każdy zna sławnego aktora z serialu „Klan” Maćka, który ma zespół Downa, to nadal ciężko jest osobom z tym problemem osiągnąć sukcesy. Za granicą dużo środków z budżetu państwa przeznacza się na pomoc dla niepełnosprawnych. Powstają różnego rodzaju projekty edukacyjne, ale i społeczne, które mają na celu wdrożenie ludzi z niepełnosprawnościami w codzienne, normalne tryby życia społecznego. W Polsce mamy jeszcze na tym polu wiele do zrobienia, zwłaszcza w małych czy średnich miejscowościach. Sukces osób z zespołem Downa za granicą, powinien więc nas zainspirować do działania.

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości

Dziesięć osób, które zmieniły świat Dziesięć osób, które zmieniły świat

« 1 »

reklama

reklama

reklama