Bp Balcerek: Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa to nie tylko słowna deklaracja

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana nie może pozostać tylko słowną deklaracją. Musi za tym iść osobiste zaangażowanie w walkę z grzechem, słabością w myślach, czynach, słowach − powiedział bp Grzegorz Balcerek.

W poznańskiej katedrze biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas liturgii został uroczyście proklamowany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że królestwo Chrystusa nie jest z tego świata. „Niesie zbawienie największym łotrom, jeśli tylko proszą Boga o miłosierdzie” − zauważył kaznodzieja.

Przypomniał, że proklamowany Jubileuszowy Akt w wymiarze ogólnopolskim nie ma aspektu politycznego, lecz głęboko religijny. Jest powtórzeniem tego, co wcześniej czynili Apostołowie, Szymon Piotr i Tomasz.

Bp Balcerek zaznaczył, że akt przyjęcia Chrystusa przez nasz naród był postulowany przez wielu świeckich i charyzmatycznych kapłanów. Wśród nich wymienił sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Ruchu Światło-Życie. „Pierwszy stopień rekolekcji oazowych miał doprowadzić uczestników do przyjęcia Chrystusa jako Pana” − zwrócił uwagę kaznodzieja.

Przywołał też postać śp. o. Jana Góry, dominikanina i pomysłodawcy Ruchu Lednickiego. „Podczas czerwcowych spotkań w Lednicy stałym punktem był i jest wybór Chrystusa jako Króla” − zauważył bp Balcerek.

Podkreślił, że jedną z form budowania królestwa Chrystusa pośród nas jest KSM. „Trzeba odwagi, by należeć do KSM, wyznawać wartości i angażować się religijne na przekór tego świata” − stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że jeśli to czynimy, możemy mieć nadzieję, że Chrystus dopomoże wypełnić to, co stanowi istotę Jego królestwa.

Podczas Eucharystii 22 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościoła i ojczyźnie.

W archidiecezji poznańskiej działa 19 oddziałów i 3 koła akademickie KSM.

Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. właśnie w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama