Ojciec Święty spotkał się z przedsiębiorcami z list magazynu Time

Franciszek przyjął przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w kończącym się w Rzymie Forum Globalnym Fortune-Time.

W spotkaniu wzięło udział ok. 400 osób, w tym przedstawiciele części z 500 największych firm Stanów Zjednoczonych i niektórzy z publikowanej w magazynie Time listy 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. Jego temat to „Wyzwanie XXI wieku: stworzenie nowego porozumienia społecznego”. Papież wyraził uznanie dla tej inicjatywy, wskazując na konieczność zajmowania się takimi kwestiami.

„Chciałbym złożyć wam specjalne podziękowanie za to, co czynicie, aby promować centralne miejsce i godność osoby ludzkiej wewnątrz instytucji oraz modeli ekonomicznych, a także, aby zwracać uwagę na niedolę ubogich czy uchodźców, tak często zapominanych przez społeczeństwo – mówił Ojciec Święty. – Kiedy ignorujemy wołanie tylu naszych braci i sióstr w każdej części świata, nie tylko odmawiamy im praw i wartości, jakie otrzymali od Boga, ale również odrzucamy ich mądrość, nie pozwalając, by ofiarowali światu swe talenty, tradycje i kultury. Taka postawa powiększa cierpienie biednych i spychanych na margines, a my sami stajemy się ubożsi, nie tylko materialnie, ale moralnie i duchowo”.

Franciszek dodał, że wszelkie plany i programy walki z trudną sytuacją tylu ludzi na świecie pozostaną w sferze niemożliwości, jeśli nie poprzedzi ich konkretne nawrócenie każdego z nas.

„Naszym wielkim wyzwaniem jest odpowiedzieć na szczeblu globalnym na niesprawiedliwość, promując poczucie odpowiedzialności lokalnej, a właściwie osobistej w taki sposób, aby nikogo nie wykluczać z uczestnictwa w społeczeństwie. Dlatego musimy zadać sobie pytanie, jak lepiej możemy zachęcać siebie nawzajem i nasze wspólnoty do odpowiedzi na cierpienia i potrzeby, które dostrzegamy czy to daleko, czy pomiędzy nami. Odnowa, oczyszczenie i wzmocnienie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia oraz hojności względem potrzebujących” – powiedział Papież.

tm/ rv

« 1 »

reklama

reklama