Abp Marek Jędraszewski zaprasza na „Dialogi u św. Anny”

Już za tydzień - 14 grudnia odbędą się ostatnie w tym roku „Dialogi u św. Anny”. Na spotkanie dotyczące troski o rodzinę we współczesnym świecie zaprasza sam metropolita krakowski.

Grudniowe spotkanie zbiega się z rocznicą nominacji abp. Marka Jędraszewskiego na urząd metropolity krakowskiego. W nagranym dla wiernych zaproszeniu zauważa on, że tam, gdzie jest miłość, wzajemne zaufanie i wspólna droga, by tworzyć siebie, swój dom i świat, tam ludziom towarzyszy prawdziwa radość.

- Właśnie tymi sprawami rodziny – ich nadziejami i trudnościami właśnie przed świętami Bożego Narodzenia, które są świętami rodzinnymi – chcemy zająć się podczas najbliższych „Dialogów”. Zapraszam tych, którzy chcieliby z nami wszystkimi podzielić się swoimi radościami i nadziejami, ale także tych wszystkich, którzy marzą o szczęśliwym małżeństwie i szczęśliwej rodzinie – zapowiada arcybiskup.

„Dialogi u św. Anny” są wyrazem pragnienia arcybiskupa, by być blisko diecezjan, rozmawiać z nimi i odpowiadać na trapiące ich problemy. Nawiązują one do organizowanych wcześniej przez abp. Marka Jędraszewskiego „Dialogów w katedrze”. Inicjatywa ta została zainaugurowana w Łodzi w związku z Rokiem Wiary i była kontynuowana przez arcybiskupa aż do zakończenia posługi metropolity archidiecezji łódzkiej.

Pierwsze takie spotkanie z wiernymi Kościoła krakowskiego odbyło się wieczorem 23 marca 2017 roku. Od tej pory w każdy czwarty czwartek miesiąca metropolita krakowski spotykał się z wiernymi w kolegiacie św. Anny, gdzie po wygłoszonym wykładzie odpowiadał na pytania zadane mu przez internautów i uczestników wydarzenia.

Wybór miejsca nie był wcale przypadkowy. To właśnie kolegiatę św. Anny kard. Wojtyła nazywał „akademickim sanktuarium”, a już jako papież mówił, że tam „wiedza i mądrość szuka przymierza ze świętością”. Także w tej świątyni przez 40 lat gromadziły się tłumy, aby słuchać bp. Jana Pietraszki, dziś Sługi Bożego.

Tematyka krakowskich „Dialogów” dotyczyła wiary chrześcijańskiej, roku liturgicznego, przeżywanych w tym czasie w Kościele rocznic, a także moralności. W marcu metropolita krakowski mówił o znaczeniu posługi biskupiej, a w kwietniu - o Bożym Miłosierdziu. W maju tematem spotkania były objawienia fatimskie, natomiast w czerwcu - posługa potrzebującym na wzór św. Brata Alberta. Po wakacyjnej przerwie, we wrześniu arcybiskup mówił o nauczaniu religii w przestrzeni społecznej, w październiku – o ekumenizmie, a w listopadzie – o śmierci. Tematem grudniowego spotkania będzie troska o rodzinę we współczesnym świecie.

Za każdym razem wierni chętnie odpowiadali na zaproszenie arcybiskupa do kolegiaty św. Anny. Równie chętnie zadawali mu – nie zawsze łatwe pytania. Początkowo interesował ich styl życia biskupów, a nawet ulubione książki i filmy nowego metropolity. Podczas kolejnych spotkań pytano również o relację Kościoła do świata, stosunek Kościoła do uchodźców i osób o skłonnościach homoseksualnych, różnice między patriotyzmem a nacjonalizmem czy o posłuszeństwo w Kościele.

Wciąż można zadawać pytania przed ostatnimi w tym roku „Dialogami u św. Anny”. Należy je nadsyłać przez specjalny formularz dostępny na stronie kolegiata-anna.pl, lub wysyłając e-mail na adres: dialogi@kolegiata-anna.pl czy też wrzucając pytanie do specjalnej skrzynki w kolegiacie.

Kolejna edycja „Dialogów u św. Anny” w nowej formule ruszy po Nowym Roku.

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama