Papież przyjął biskupów Serbii, Kosowa, Czarnogóry i Macedonii

Ojciec Święty przyjął przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum biskupów Serbii, Kosowa, Czarnogóry i Macedonii.

Przewodniczącym delegacji biskupów tworzących razem Międzynarodową Konferencję Episkopatu św. Cyryla i Metodego jest bp Ladislav Nemét, ordynariusz serbskiej diecezji Zrenjanin.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwrócił on o uwagę, że we wszystkich tych krajach katolicy są mniejszością. Stąd bardzo ważny jest dialog z innymi wyznaniami i religiami. O ile w Serbii relacje ekumeniczne na szczeblu oficjalnym są bardzo dobre, to współpraca między poszczególnymi wspólnotami nie jest bynajmniej łatwa. Jeszcze trudniejszy jest dialog między Kościołem katolickim a prawosławnym w Czarnogórze i Macedonii. Natomiast w Kosowie ważniejsze są kontakty z muzułmanami, którzy stanowią tam większość. Przewodniczący episkopatu mówił także o nowych wyzwaniach i perspektywach, przed którymi stają tamtejsze wspólnoty katolików.

„Trzeba utrzymywać ducha współpracy między tymi czterema krajami. Chociaż prosiliśmy Stolicę Apostolską o podzielenie naszej Konferencji, to dopóki nie udzieli ona odpowiedzi, będziemy pracowali razem. Drugim priorytetem jest wzmocnienie naszej obecności w tych czterech społeczeństwach. Jeszcze bardzo dalekie jest pojednanie między Chorwatami a Serbami, między Albańczykami a Serbami... Są wielkie problemy i wyzwania, a Kościół katolicki może tu dać naprawdę bardzo pozytywny wkład, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego, który tak wiele robi dla pokoju na świecie” – powiedział bp Nemét.

pp / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama