Inauguracja roku sądowego w Państwie Watykańskim

Reformy wprowadzone czy dopełnione w sądownictwie Watykanu podczas obecnego pontyfikatu dotyczą głównie prawa karnego – powiedział na inauguracji roku sądowego Trybunału Państwa Watykańskiego prof. Gian Piero Milano.

Promotor sprawiedliwości Trybunału Państwa Watykańskiego, czyli jego prokurator, prof. Milano stwierdził, że Stolica Apostolska jest w pierwszej linii, gdy chodzi o walkę z korupcją i przestępstwami finansowymi. Podkreślił dobrze układającą się współpracę międzynarodową w walce z przestępczością. Np. żandarmeria watykańska owocnie współdziała z Interpolem.

Watykański prokurator mówił o przeciwdziałaniu przestępstwom informatycznym i kradzieży zastrzeżonych danych. Wyspecjalizowany personel kontroluje podejrzane bagaże czy pliki. W ostatnim roku zatrzymano 33 osoby, z których 17 przekazano inspektoratowi włoskiej policji państwowej przy Watykanie. 

W związku z próbami „prania brudnych pieniędzy” zarekwirowano w tym czasie 1.132.300 euro i 960.938 dol. Częste drobne przestępstwa, do jakich dochodzi wewnątrz Watykanu, to kradzieże kieszonkowe popełniane w Muzeach Watykańskich czy w Bazylice św. Piotra przez złodziei z zewnątrz. W roku 2016 aresztowano tu 4 osoby, w tym dwie za takie kradzieże, a po jednej za nielegalne wejście na terytorium Watykanu i za uderzenie funkcjonariusza. Przez ten czas w Państwie Watykańskim odnotowano 135 przekroczeń przepisów ruchu i 59 wypadków drogowych, oczywiście bez ciężkich skutków, bo niemożliwe jest tu rozwinięcie dużej prędkości.

ak/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama