Sekretarz generalny KEP: wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin

Kościół w Polsce pracuje nad programem duszpasterstwa rodzin w oparciu o synody poświęcone rodzinie i adhortację Franciszka „Amoris laetitia” – poinformował bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny KEP ujawnił, że dokument będący swoistym vademecum dla duszpasterzy i wiernych zostanie wydany prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych będzie głównym tematem rozpoczynającego się w poniedziałek w Warszawie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówią sprawy rodzin w świetle adhortacji „Amoris Laetitia”. W spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.

– Chcemy wskazać główne linie duszpasterskie w kwestii tego, jak ma wyglądać duszpasterstwo przygotowujące do małżeństwa, towarzyszenie małżeństwom i rodzinom oraz osobom rozwiedzionym – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, zapowiadając spotkanie.

O programie duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji „Amoris laetitia” mówić będzie bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Temat towarzyszenia osobom przygotowującym się do zawarcia małżeństwa przedstawi ks. dr hab. Jacek Goleń, natomiast o towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku małżeńskiego mówić będzie ks. dr Przemysław Drąg. W programie obrad jest także dyskusja nt. pomocy osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

„Ciągle wracamy do synodów poświęconych rodzinie i posynodalnej adhortacji papieża Franciszka ‚Amoris laetitia’, gdzie został wytyczony program duszpasterstwa rodzin, na różnych etapach jej funkcjonowania i w różnych jej sytuacjach, także tych trudnych” – powiedział bp Artur Miziński.

Dodał, że adhortacja mówi zarówno o przygotowaniach do małżeństwa, małżeństwie sakramentalnym, parach, które przeżywają swoje trudności i kryzysy a także o takich, które się rozpadły oraz tych, wobec których orzeczono, że zostały nieważnie zawarte.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że papież Franciszek kładzie nacisk na towarzyszenie, bycie z tymi, którzy po rozpadzie sakramentalnego związku małżeńskiego żyją w związkach niesakramentalnych. Chodzi o ich obecność w Kościele, duszpasterską troskę o nich i możliwości zaangażowania się tych osób w życie Kościoła, także w życie sakramentalne.

Chodzi m.in. o towarzyszenie tym osobom po to, by zatroszczyły się o życie religijne, nawet jeśli nie może być ono w pełni sakramentalne, o chrześcijańskie wychowanie dzieci zrodzonych w takich związkach oraz zaangażowanie par niesakramentalnych w życie parafii.

Bp Miziński poinformował, że dyskusja wokół tematów związanych z rodziną ma posłużyć wypracowaniu programu duszpasterstwa rodzin, uwzględniającego różne sytuacje, także te trudne. Dokument, w którym język adhortacji Franciszka ma być „przełożony” na konkretne zagadnienia, tematy, formy duszpasterstwa ma być formą vademecum zarówno dla duszpasterzy ale też narzeczonych, małżonków i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Wykłady krajowych specjalistów zostaną wzbogacone o wystąpienia przedstawicieli kilku episkopatów zagranicy: z Francji, Łotwy, Albanii i Kuby. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami i refleksjami nt. duszpasterstwa rodzin w ich krajach. Obecni na obradach przedstawiciele pozostałych dziewięciu episkopatów przekażą swoje refleksje w formie pisemnej.

Dokument będzie dostosowywał wnioski synodalne i papieski dokument do prowadzonego już w Polsce duszpasterstwa narzeczonych, rodzin oraz związków niesakramentalnych.

„Byłoby dobrze, żeby dokument powstał w tym roku, bo czas płynie nieubłaganie, a duszpasterze mają coraz więcej pytań także od osób, które odwołują się do ‚Amoris laetitia’ oczekując konkretnej posługi duszpasterskiej” – przyznał bp Miziński w rozmowie z KAI. Dodał, że takie vademecum jest rzeczą oczekiwaną zarówno przez wiernych, którzy o taką pomoc się ubiegają jak i dla duszpasterzy, którzy by mogli służyć jak najlepsza pomocą, adekwatną do konkretnego przypadku” – powiedział sekretarz KEP.

Zapewnił, że Kościół chce być blisko rodziny, w każdej jej sytuacji. „Jeśli człowiek jest drogą Kościoła, to jest nią także rodzina. W tej rodzinie człowiek z miłości się poczyna, rodzi, wzrasta. Żywotność Kościoła jak i społeczeństwa zależy od rodziny i Kościół nie może nie być przy człowieku i służyć duszpasterska posługa najpełniej jak jest to możliwe” – powiedział bp Miziński.

Ponadto podczas najbliższego zebrania KEP biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich.

Podczas obrad biskupów zostaną poruszone sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem „Idźcie i głoście” oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Tematy te omówi obecny przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

W programie obrad zaplanowano też wystąpienie bp Grzegorza Rysia nt. organizowanego w listopadzie w Częstochowie IV Kongresu Nowej Ewangelizacji oraz wypowiedź bp. Tadeusza Bronakowskiego nt. apostolstwa trzeźwości.

Obrady odbędą się z udziałem gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

375. Zebranie Plenarne KEP rozpocznie się w poniedziałek przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Zebranie zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.

tk/Warszawa/KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama