Dziewiąta rocznica ingresu abp. Hosera do katedry warszawsko-praskiej

Ojcostwo i macierzyństwo duchowe to integralne części chrześcijańskiego powołania – powiedział abp Henryk Hoser na Mszy św. z okazji dziewiątej rocznicy ingresu katedry warszawsko-praskiej.

Abp Hoser przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana. Liturgia ta była także zapowiedzią jego imienin które przypadają 14 lipca.

W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że każdy człowiek uczestniczy w stwórczym darze przekazywania życia. - Jednym z głównych zadań ziemskiej egzystencji ludzkiej osoby, bez względu na stan Kościoła w którym żyje, jest posiadanie potomstwa. Człowiek rodzi życie nie tylko w małżeństwie, a więc na płaszczyźnie biologicznej, ale również jest zaproszony by przekazywać życie na poziomie ducha. Świadczą o tym chociażby słowa Prymasa Tysiąclecia, który zwracał się do wiernych słowami „Dzieci Boże - Dzieci moje”– zwrócił uwagę kaznodzieja.

Wskazał również rodzinę jako na model budowania wspólnoty Kościoła. - Pan Bóg stworzył człowieka w relacjach stąd duch rodzinny, który powinien nas charakteryzować jest ogromną siłą solidarności, lojalności, współpracy, szukania tego co dobre – nawet jeśli to dobro nie wydaje się od razu osiągalne – powiedział duchowny.

Podsumowując miniony rok abp Hoser podziękował również wszystkim stanom, począwszy od biskupów poprzez kapłanów, osoby życia konsekrowanego, aż po wiernych świeckich, za współpracę w budowaniu Kościoła lokalnego. – Dziękuję za wszystkie odważne decyzje, które podejmowaliśmy, za wszelkie wysiłki które wkładaliśmy by osiągnąć ewangeliczne cele – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Przyznał, że starł się by największy nacisk był zawsze położony na realizację zadań duchowych. - Taka jest nasza misja jako Kościoła. Wszystkie realizacje, czy dzieła materialne mają jedynie służyć celom najwyższym – przypomniał abp Hoser.

Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste Te Deum.

mag / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama