Bp Jamrozek na FSM: człowiek ma prawo pytać Boga: „dlaczego”

Nie musimy się tego bać, żeby pytać, czemu pewne historie mają miejsce w moim życiu – mówił bp Stanisław Jamrozek podczas 30. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Przemyski biskup pomocniczy spotkał się z młodzieżą w poniedziałek i odprawił dla niej Mszę świętą.

Swoją homilię bp Stanisław Jamrozek oparł o historię Abrahama, który idzie złożyć w ofierze Bogu swojego syna Izaaka. Jak podkreślił kaznodzieja, dla Abrahama był to czas próby, a Bóg poddaje człowieka próbie, żeby jego wiara była silniejsza. Zaznaczył, że w kroczeniu za Bogiem nie wystarczy jedna decyzja, ale trzeba ją powtarzać każdego dnia.

Bp Jamrozek zauważył, że cierpienie jest wpisane w życie człowieka, ale jednocześnie zbliża ono do Boga. Człowiek jednak ma prawo pytać, dlaczego pewne wydarzenia się dzieją. – Nie musimy się tego bać, żeby pytać, czemu pewne historie mają miejsce w moim życiu, nawet te trudne i niezrozumiałe, których sensu często nie widzimy. Ale później dostrzegamy, że w ten sposób Pan Bóg nas oczyszcza i zaczynamy patrzeć w nowy sposób – mówił.

Kaznodzieja zastrzegł, że „nie można wejść do nieba bez podjęcia ofiary, bez dźwigania tego ciężaru, który Bóg dla nas przygotowuje”. – Uczmy innych, że do chwały idzie się dźwigając krzyż razem z Jezusem. Ale też pamiętając, że tak jak Abraham, kiedy niosę Bogu ofiarę z siebie, On mi pobłogosławi i ochroni moje życie w perspektywie wieczności – zapewnił.

Bp Jamrozek zachęcał, aby nawet w najtrudniejszych momentach, nie zapominać, że „Pan Bóg nie zapomniał o nas, On jest ciągle przy naszych problemach i codzienne sytuacje z Jego pomocą uda się rozwiązać”.

W poniedziałek młodzież wysłuchała również świadectwa Bogdana Krzaka. Opowiedział on m.in. o trudnym dzieciństwie, wstąpieniu w szeregi tzw. „kiboli” oraz uzależnieniu od alkoholu i papierosów. Teraz jest szczęśliwym ojcem i dziadkiem, a doświadczenia z przeszłości wykorzystuje pracując z młodzieżą w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej.

Wieczorem natomiast wystąpił zespół Boguchwała, a w „kinie pod chmurką” wyświetlono amerykański dramat „Czekając na motyle”.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w niedzielę 23 lipca i potrwa do soboty 29 lipca. Przyświeca mu hasło „Perspektywa”.

pab / Kalwaria Pacławska

« 1 »

reklama

reklama

reklama