18 września – św. Stanisława Kostki – święto patronalne abp. Gądeckiego

W święto św. Stanisława Kostki, 18 września swoje święto patronalne obchodzi Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

We wspomnienie swego Patrona, o godz. 10:00, w katedrze poznańskiej abp Gądecki będzie przewodniczył Mszy świętej z tej okazji.

18 września imieniny obchodzą również: abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej oraz bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Św. Stanisław Kostka to jeden z patronów Polski. Również patron dzieci i młodzieży. Urodził się w grudniu 1550 r. w Rostkowie. Ochrzczony został w kościele parafialnym św. Wojciecha w Przasnyszu. Od najwcześniejszych lat życia wzrastał w religijnej atmosferze rodzinnego domu. Do dwunastego roku życia Stanisław pobierał nauki w domu rodziców i u miejscowego kapelana. Następnie przez dwa lata razem z bratem Pawłem kształcił się i wychowywał pod opieką młodego nauczyciela Jana Bilińskiego. W czternastym roku życia wyjechał z Pawłem i Janem Bilińskim na dalszą naukę do Wiednia. Zamieszkał w internacie prowadzony przez Ojców Jezuitów. Wśród kolegów wyróżniał się pobożnością, skromnością i umiarkowaniem. Miał nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Gorliwie służył do Mszy św., często pozostawał w kościele lub kaplicy na adorację. Odznaczał się też szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Stanisław, mając zamiar wstąpić do zakonu Jezuitów, usiłował prowadzić życie na wzór zakonny. Kiedy przekonał się, że w Wiedniu nie może być przyjęty do zakonu, zdecydował się na ucieczkę do Rzymu. Tam wbrew woli jego rodziców przyjęto go do nowicjatu. W nowicjacie, jak stwierdzili liczni świadkowie, był wzorem zakonnika. Zmarł w wieku osiemnastu lat 15 sierpnia 1568 roku. Kościół ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w roku 1726.

Źródło: BP KEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama