Hiszpania: Zebranie Rady Stałej Episkopatu

W Madrycie rozpoczęły się obrady Rady Stałej Episkopatu Hiszpanii. Ideologia gender, recepcja nowego Mszału oraz budżet na rok 2018 to niektóre z przewidzianych tematów.

Nie jest wykluczone, że Episkopat wyda specjalny komunikat przed tak zwanym “nielegalnym” referendum w Katalonii, które ma się odbyć 1 października.

Ideologia gender i jej obecność w projektach ustaw prawnych w Hiszpanii to jeden z głównych punktów obrad Rady Stałej. Wielu ekspertów przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami tej ideologii dla rodziny i społeczeństwa.

Biskupi zapoznają się również ze stanem recepcji nowego Mszału oraz lekcjonarza. Nowa wersja czytań mszalnych oraz zmieniona forma konsekracji, obecnie bardziej wierna oryginałowi, nie zawsze zostały dobrze przyjęte przez wiernych.

Ponadto Rada Stała zatwierdzi plan jesiennej sesji Episkopatu (2-24.11.2017), zajmie się podziałem Międzydiecezjalnego Funduszu Wspólnego, przygotowaniem budżetu na rok 2018 oraz dokona niezbędnych nominacji.

Zbliżające się “referendum” w Katalonii budzi w Hiszpanii wiele emocji. O zachowanie rozsądku zaapelowali tamtejsi biskupi. Z kolei ponad 300 kapłanów wprost nawołuje do głosowania za niepodległością Katalonii. Rząd Hiszpanii złożył oficjalny protest w Stolicy Apostolskiej. W tej sytuacji  oczekiwany jest komunikat Rady Stałej Episkopatu Hiszpanii w sprawie zbliżającego się “referendum”.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama