Lublin: zakończyło się zebranie Episkopatu

Zakończyły się obrady polskiego Episkopatu. Było to już 377. Zebranie Plenarne; po raz pierwszy odbywało się ono w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Obradujący na Zebraniu Plenarnym biskupi zadecydowali, że rok 2018 będzie przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki. Abp Stanisław Gądecki wyjaśnia ten wybór podkreślając, że nadchodzący rok będzie w dużej mierze poświęcony młodzieży. „Najpierw ze względu na rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, a potem ze względu na Synod Biskupów o młodzieży, który się zbliża. Św. Stanisław uchodził zawsze za patrona młodzieży” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Kwestie związane z młodymi ludźmi były głównym tematem obecnego zebrania plenarnego. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przedstawił biskupom stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Bp Marek Solarczyk zapowiedział również, że młodzież planuje włączyć się aktywnie w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Odbędzie się rejs «Daru Młodzieży» dookoła świata, z obecnością w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Wezmą w nim udział młodzi, którzy poprzez konkurs zaproponowany przez poszczególne instytucje państwowe będą rekrutowani, aby wziąć udział w kolejnych etapach tego rejsu. Z jednej strony po to, aby promować Polskę, ale biorąc pod uwagę czas i miejsce, czyli Panamę w styczniu 2019 r., aby być bardzo szczególnym znakiem obecności młodych z Polski w czasie Światowych Dni Młodzieży” – powiedział bp Solarczyk.

Polscy biskupi rozmawiali także o nowej organizacji muzeów diecezjalnych oraz działalności Caritas Polska. Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiedział również, że obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 r.

R. Łączny, KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama