Abp Gądecki o relacji do 3. części Instrumentum laboris

Dzisiejsze przedpołudnie na Synodzie Biskupów poświęcone było pracy w grupach nad przyjęciem relacji do 3. części Instrumentum laboris. Dyskutowano nad tym co oznacza przekaz wiary oraz jak wyraża się działanie Boże.

W dyskusji podjęto również temat trudności, jakie młodzi napotykają na swojej drodze.

„W kwestii przekazu wiary, potrzeba dużej współpracy ze strony kapłanów, wspólnot chrześcijańskich i pomocników pastoralnych, aby wypracować itinerarium towarzyszenia, rozeznania i integracji. W tej przestrzeni ukazują się niemałe braki, jak chociażby mała współpraca podmiotów kościelnych w kwestii przekazu wiary. Często brakuje też odniesienia dialogicznego czyli wspólnego odniesienia do prawdy” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W relacji zostały dostrzeżone różne formy dotarcia do młodych z przekazem, m.in. poprzez sport, muzykę. „Relacja podkreślała także ważną rolę parafii, oratorium jako miejsca przygotowanego przez dorosłych dla młodych, które daje duże możliwości spotkania, przyjaźni, sportów, czyli przeżyć ludzkich i duchowych” – zauważył abp Gądecki.

W relacji zwrócono także uwagę na trudności, jakie napotykają młodzi kapłani. „Chodzi o to, aby młodzi kapłani przejmowali odpowiedzialność za formację młodych. Zdarza się, że młodzi kapłani uciekają w spokojniejsze środowiska pracy duszpasterskiej, gdzie znajdują uznanie” – stwierdził abp Gądecki.

Druga część spotkania przedpołudniowego poświęcona była dyskusji nad propozycjami do Instrumentum laboris. „Dotyczyły one u nas punktu 149. Czyli konieczności pewnej synergii między naukami humanistycznymi a naukami dotyczącymi spraw Bożych. Wypłynęło to przy okazji szkół i uniwersytetów katolickich, które dobrze przygotowują młodych do pracy, ale niekoniecznie do życia wiarą” – powiedział abp Gądecki.

BP KEP/episkopat.pl

Galeria fotograficzna abp Stanisława Gądeckiego (opoka.photo)

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao