Bp Milewski: Szatan zawsze przegrywa z Bogiem

- Szatan nie jest równym rywalem Boga, jest zawsze przegranym – mówił dziś bp Mirosław Milewski w salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. Przewodniczył uroczystości związanej ze 130. rocznicą śmierci św. Jana Bosco – założyciela salezjanów.

W homilii bp Milewski odwołał się do Ewangelii ukazującej zwycięstwo Jezusa nad szatanem. Podkreślił, że wraz z przyjściem Jezusa ma miejsce odwieczna przegrana szatana: to Jezus zwycięża go swoim słowem, znakami, a potem męką, śmiercią na krzyżu i zmartwychwstaniem. „Szatan nie jest równym rywalem Boga, jest zawsze przegranym” – podkreślił hierarcha.

Biskup zauważył, że wśród wierzących widać pokusę, by czasem poddawać się myśleniu, że to szatan mógł zwyciężyć walkę dobra i zła, i panuje dziś niepodzielnie nad światem. Temat egzorcyzmów, opętań czy zniewoleń nie schodzi z ust ludzi zafascynowanych religią; ukazuje się wiele książek o złych mocach, diable i jego działaniu w świecie.

Zalecił, aby w tym względzie wrócić do zdrowej tradycji Kościoła katolickiego, który zawsze był otwarty na to, co mówią o człowieku różne nauki. Nie można też zapominać o tym, że szatan działa także dzisiaj, ale również nie można go widzieć wszędzie, nie można „demonizować” rzeczywistości. 

Kaznodzieja podkreślił, że „potrzeba dostrzeżenia współpracy wiary i rozumu”, aby być wiarygodnymi świadkami Chrystusa w świecie, potrzeba godzin spędzonych na modlitwie, ale również „rzetelnego studium o prawdzie, pochylenia się rozumu nad rzeczywistością, nad problemami ludzi”. 

„Jeśli dziś chcemy mówić o działaniu szatana w świecie, nie możemy zapomnieć o tym, co nam w tej kwestii podpowiada rozum. Jeśli chcemy rzeczywiście pomóc ludziom rozwikłać ich problemy duchowe, musimy rozumnie patrzeć na rzeczywistość i odróżniać działanie złego ducha od innych problemów, związanych z psychiką czy emocjami człowieka. Nie można szukać w egzorcyzmach sensacji, okazji do doświadczenia czegoś nadzwyczajnego, co może być przeżyte wszędzie i przez wszystkich” – głosił biskup.

Dodał też, że rozumność wiary jest potrzebna nie tylko w sferze modlitw i działań duchowych, ale także na płaszczyźnie życia publicznego, społecznego. Prawdziwy obraz świata to ten, w którym dobro zwycięża zło, a jedyne furtki, których trzeba szukać to te, które otwierają drogę do miłości i prawdy, do dobra i piękna, do pełni życia.

„Taki świat objawił nam Jezus, wyrzucając złego ducha z opętanego w Kafarnaum. Taki świat pozwala nam odkryć rozum ludzki, który z wraz z naszą wiarą może wznosić nas do Prawdy. To jest owa Jezusowa "nowa nauka z mocą", opowiadanie o świecie światła i dobra, a nie koncentrowanie się na złu i grzechu” – zaakcentował bp Milewski. 

Bp Mirosław Milewski przewodniczył uroczystości związanej ze 130 rocznicą śmierci św. Jana Bosco – założyciela Towarzystwa Salezjańskiego. Gospodarzem spotkania był proboszcz parafii ks. Wiesław Kania SDB.

Jan Melchior Bosko, wł. Giovanni Melchiorre Bosco (urodzony 16 sierpnia 1815 r. w Becchi, zmarł 31 stycznia 1888 r. w Turynie) to duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Nazywany jest „ojcem i nauczycielem młodzieży”. 

eg / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao