Bp Pindel do kapłanów: dar namaszczenia Duchem jest nieodwracalny

- Namaszczenie Duchem i wybranie przez Boga są nieodwracalne – podkreślił bp Roman Pindel, który przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy św. Krzyżma w bielskiej katedrze.

Wraz z ordynariuszem Eucharystię celebrowali biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy. W uroczystej liturgii udział wzięło kilkuset księży z terenu całej diecezji, którzy odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Biskup w homilii nawiązał do tegorocznego hasła duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” i zachęcił, by, odwołując się do słowa Bożego, starać się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób człowiek, a w szczególności kapłan, jest napełniony Duchem Świętym.

Zwrócił uwagę, że konkretnym znakiem, pozwalającym zrozumieć znaczenie tego, czym jest namaszczenie i napełnienie Duchem Świętym są poświęcane dziś oleje – używane podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa oraz namaszczenia chorych. Przypomniał jednocześnie, że w tekstach biblijnych olej jest symbolem mocy Bożej, zdrowia i radości, ale także znakiem namaszczenia Duchem Świętym. Zaznaczył, że sam Jezus został namaszczony Duchem Świętym, aby być królem, kapłanem i prorokiem czasów mesjańskich.

Biskup zachęcił kapłanów, by dziękowali za napełnienie Duchem Świętym, które stało się ich udziałem przez chrzest, bierzmowanie, święcenia prezbiteratu czy sakry lub namaszczenie chorych. W nawiązaniu do psalmu responsoryjnego kaznodzieja wskazał na nieodwracalność namaszczenia oraz wybrania przez Boga.

„Tę prawdę uświadamiamy sobie, gdy ktoś przychodzi, by wykreślić go z księgi ochrzczonych. Tymczasem w nim pozostaje niezatarte znamię dziecka Bożego i namaszczenia Duchem Świętym, niezależnie od tego, co wpiszemy w księgi ochrzczonych i jak ostrożnie będziemy teraz obchodzić się tym zapisem, który należy do danych wrażliwych - jak nas instruują ostatnie przepisy, dotyczące danych osobowych” – dodał.

„Przypomina to działanie oliwy, która wnika w skórę człowieka i nie da się jej tak łatwo usunąć” – zauważył i wezwał, by dziękować Bogu za napełnienie Duchem Świętym, które uczyniło z tych, którzy je przyjęli świadkami Ewangelii i wiary.

„To namaszczenie przyniosło nam obdarowanie darami Ducha, które pozwalają nam owocnie posługiwać” – powiedział hierarcha, wyliczając także inne skutki napełnienia Duchem: radość, pokój, zdolność do modlitwy, rozeznawanie tego, co dobre i złe, zdolność do skruchy, a także odwaga i moc w wyznawaniu wiary.

Po homilii odbyło się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyli m.in. księża przeżywający złoty i srebrny jubileusz swego kapłaństwa oraz jeden duchowny, świętujący 65. rocznicę swoich święceń prezbiteratu, ks. kan. Zbigniew Szychowski, zamieszkujący obecnie w parafii radziechowskiej. Wśród srebrnych jubilatów był m.in. rektor Uniwersytetu Papieskiego Jan Pawła II w Krakowie, ks. prof. Wojciech Zyzak, który pod koniec liturgii dziękował w imieniu wspólnoty kapłanów. Wszystkich osiemnastu księży jubilatów odebrało od biskupa pamiątkowe tuby z jubileuszowymi życzeniami.

Podczas liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej specjalne błogosławieństwa otrzymało 58 nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej i 83 nowych animatorów służby liturgicznej z diecezji bielsko-żywieckiej. Ci ostatni, na znak podjętych zadań, włożyli na szyje poświęcone krzyże. Ordynariusz uroczyście poświęcił oleje chorych, katechumenów i krzyżma.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama