Modlitwa o pomyślność szczytu klimatycznego

Kard. Peter Turkson przekazał na ręce przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego prośbę o odmawianie w parafiach i kościołach przesłanej przez niego modlitwy o pomyślność szczytu klimatycznego.

Kard. Peter Kodwo Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przekazał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego prośbę o odmawianie w parafiach i kościołach przesłanej przez niego modlitwy o pomyślność szczytu klimatycznego. Odbędzie się on w Katowicach od 3 do 14 grudnia.


Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka we wprowadzeniu do modlitwy słowa św. Jana Pawła II, który w 1990 r. powiedział: „Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów – wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny – powtarzam – jest problemem moralnym”.

Kard. Peter Kodwo Turkson zwraca się z prośbą, aby przesłana przez niego modlitwa w intencji szczytu klimatycznego była odmawiana w kościołach parafialnych, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich przynajmniej od 25 listopada do 14 grudnia. Według opinii Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów właściwym momentem na odmówienie tej modlitwy jest czas po błogosławieństwie kończącym Mszę św. a przed śpiewem na wyjście.

BP KEP

Materiał do wykorzystania duszpasterskiego
przesłany przez kard. Petera Kodwo Turksona,
prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka


Jan Paweł II w 1990 roku powiedział:

„Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów – wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny – powtarzam – jest problemem moralnym”.

TEKST MODLITWY


Prowadzący: Módlmy się tak, jak Papież Franciszek nauczał nas w Laudato si’

Zgromadzenie: Boże ojcze, prowadź nas.
Pomóż nam działać z miłością i odwagą
W Twoje imię, O Panie,
Pomóż nam spełnić nasz obowiązek
ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu.
Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich.
Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością,
pomóż nam chronić każde życie
I przygotować się na lepszą przyszłość,
na nadejście Twojego Królestwa
równości, pokoju, miłości i piękna.

Amen

źródło: BP KEP, episkopat.pl

Rzecznik Episkopatu nt. modlitwy w intencji szczytu klimatycznego

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama