Papież: potrzeba oczyszczania wiary z interesowności

Na Mszy w Domu św. Marty Papież przestrzegł przed interesownym kroczeniem za Jezusem. Zachęcił, aby pytać się siebie o motywy bycia z Jezusem.

Nie można iść za Jezusem w sposób interesowny, z powodu cudów, których dokonywał, ale trzeba Go szukać w duchu wiary, aby słuchać Jego nauki – to myśl przewodnia homilii, którą Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty. Odniósł się w niej do fragmentu Ewangelii św. Jana (6, 22-29), gdzie tłum idzie za Jezusem także dlatego, że czyni cuda. Z jednej strony szukali Go, bo chcieli zobaczyć, jak Jego słowo napełnia serce, ale z drugiej robili to interesownie, bo ich nakarmił.

Franciszek przypomniał, że z podobnym zachowaniem mamy do czynienia w historii wypędzenia demonów z opętanego z Gerazy. Ludzie chcieli, aby Jezus pozostawił ich w spokoju i odszedł, bo potracili świnie i zarobek z tym związany. Innym przykładem jest dziesięciu trędowatych, których Jezus uzdrowił. Tylko jeden wrócił, aby podziękować, inni o Nim zapomnieli.

Papież wskazał także na postać Szczepana z Dziejów Apostolskich (6, 8-15), który przemawiał w sposób jasny, tak że nikt nie umiał sprostać Jego mądrości.

“Szedł za Jezusem, nie zważając na konsekwencje: to mi się opłaca, a to mnie nie przekonuje... nie był interesowny – mówił Ojciec Święty. Kochał. Szedł pewnie za Jezusem, a tak skończył. Wciągnęli go w pułapkę oszczerstw, wpadł w nią i skończył ukamienowany. Ale dał świadectwo Jezusowi.”

Franciszek zachęcił, aby każdy zapytał siebie o motywy, którymi się kieruje idąc za Jezusem, czy są one interesowne, jak w przypadku tłumu, który szukał Jezusa, czy też daję życie za Niego na wzór Szczepana? Aby sobie w tym pomóc, kontynuował Papież, warto odświeżyć pamięć i zobaczyć, co konkretnego Jezus zrobił dla mnie, w moim życiu.

“I znajdziemy wiele wspaniałych rzeczy, które Jezus dał nam za darmo, ponieważ nas kocha, każdego z nas – kontynuował Papież. Kiedy dostrzegę rzeczy, które Pan Jezus dla mnie uczynił, zadaję sobie drugie pytanie: a co ja powinienem zrobić dla Jezusa? I w ten sposób, z tymi dwoma pytaniami, może zdołamy w jakiś sposób oczyścić się z wszelkich sposobów interesownej wiary. Kiedy widzę to wszystko, co dał mi Jezus, hojność serca podpowiada: «Tak Panie, daję wszystko! Nie będę już więcej popełniał tych błędów, tych grzechów, w tym moje życie się zmieni...». Droga nawrócenia ze względu na miłość: Ty ofiarowałeś mi tyle miłości, także i ja Ci ją daję.”

Na zakończenie homilii Franciszek jeszcze raz wskazał na dwa pytania, które mogą pomóc w oczyszczeniu wiary.

“To dobry test sprawdzający, dlaczego idziemy za Jezusem: interesownie, czy też nie? Odnowić pamięć, te oba pytania. Co Jezus zrobił dla mnie, w moim życiu, z miłości? I widząc to zapytać, co ja powinienem zrobić dla Jezusa, jak odpowiedzieć na taką miłość? W ten sposób będziemy zdolni do oczyszczenia naszej wiary z każdej interesowności. Niech Pan nam pomaga na tej drodze.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama