Rzecznik Episkopatu: W Poznaniu europejskie świętowanie 100-lecia niepodległości Polski

Kardynałowie i biskupi z niemalże wszystkich krajów Europy będą świętować 100-lecie niepodległości i 1050-lecie pierwszego biskupstwa w Polsce.

Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) to wydarzenie historyczne. W części spotkań wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci różnych wyznań. Spotkanie potrwa od 13 do 16 września – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że CCEE zrzesza przewodniczących wszystkich Konferencji Episkopatów reprezentujących 45 narodów Europy. Ich doroczne zgromadzenie odbędzie się w Poznaniu na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który jest wiceprzewodniczącym CCEE. W części spotkania wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci różnych wyznań.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że tematyką wiodącą będzie solidarność w Europie. „Przewodniczący Episkopatów przyjeżdżają do ojczyzny św. Jana Pawła II w roku, w którym obchodzi ona stulecie niepodległości, a jednocześnie 1050. rocznicę powstania pierwszego biskupstwa w Poznaniu. To wyraz szacunku dla naszego kraju i wskazanie na rolę, którą w Europie odgrywa Kościół w Polsce. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań w grupach studyjnych i na sesji plenarnej znajdą się m.in. kwestie dotyczące solidarności, wolontariatu, współpracy i relacji pomiędzy państwami i Episkopatami. Omawiane będą również zagadnienia związane z sytuacją na naszym kontynencie i w świecie” – powiedział.

Rzecznik Episkopatu Polski przypomniał słowa abp. Gądeckiego, który poinformował, że tematyka spotkania będzie dotyczyła solidarności w kształtowaniu sumień i społeczeństw, zwłaszcza w stosunkach międzypokoleniowych ‒ z socjologicznego, politycznego i ekonomicznego punktu widzenia. „Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślał, że Poznań w najbliższych dniach stanie się stolicą chrześcijańskiej Europy, w której pragniemy oddychać duchem solidarności, wyrastającej z ducha Ewangelii” – wskazał ks. Rytel-Andrianik.

Zgromadzenie Plenarne CCEE zakończy się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

BP KEP /episkopat.pl


Program rozpoczęcia Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy:

Czwartek 13 września – Centrum „Bazar Poznański” (Aleje Marcinkowskiego 10)

15:00 Konferencja Prasowa na otwarcie Zgromadzenia Plenarnego

Konferencja prasowa odbędzie się w języku włoskim i polskim z tłumaczeniem symultanicznym

Udział wezmą:

Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui, Przewodniczący CCEE

Kard. Vincent Nichols, Arcybiskup Westminster, Wiceprzewodniczący CCEE

Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, Wiceprzewodniczący CCEE

16:00 Początek spotkania

Wstęp tylko dla akredytowanych dziennikarzy

Wstępne wystąpienia:

Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, Wiceprzewodniczący CCEE

Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Odczytanie Przesłania Ojca Świętego Franciszka


Wprowadzenie do spotkania:

Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui i Przewodniczący CCEE

18:30 Msza Święta – Kościół Farny (Gołębia 1)

Główny celebrans: Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui, Przewodniczący CCEE

We Mszy Świętej będą uczestniczyć wolontariusze Caritas i innych katolickich organizacji charytatywnych.

Więcej informacji o spotkaniu>>

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama