Święci to dary miłości Bożej dla Kościoła

W roku 2018 odbyło się 19 uroczystości beatyfikacyjnych oraz zostało kanonizowanych 7 nowych świętych.

Ta ostatnia uroczystość odbyła się 14 października na placu św. Piotra. W gronie nowych świętych i błogosławionych znajdują się papież, kapłani, siostry zakonne, zakonnicy oraz liczni świeccy. Pokazuje to, że świętość jest realizowana na wiele sposóbów.

Wśród wyniesionych na ołtarze w 2018 r. są m.in. męczennicy czasów wojny ukazujący, że tam, gdzie panuje nienawiść rodzi się miłość. Odbyły się dwie beatyfikacje grupowe: pierwsza 10 listopada w Barcelonie - Teodora Del Olmo i 15 towarzyszy, druga, 8 grudnia - Piotra Claverie, biskupa Oranu i 18 towarzyszy, wśród nich bardzo znanych trapistów z opactwa Thiberine w Algerii, czy węgierski kapłan, János Brenner zamordowany w wieku 26 lat przez wysłanników komunistycznego reżimu.

Do chwały ołtarzy wyniesiono także misjonarzy, tych, którzy zostali posłani na peryferia świata z misją głoszenia Dobrej Nowiny. Do tej grupy należą m.in bł. o. Tullio Maruzzo z zakonu Braci Mniejszych, misjonarz w Gwatemali oraz jego świecki katechista Luis Obdulio.

Wśród wyniesionych na ołtarze świadków miłosierdzia, którzy opiekowali się chorymi, ukazując pełne czułości oblicze Boga, znalazła się Polka - Anna Chrzanowska, pielęgniarka, prekursorka domowego pielęgniarstwa, zmarła w 1973 r. w Krakowie.

W gronie błogosławionych męczenników, obrończyń czystości są: Słowaczka Anna Kolesàrowà i Rumunka Veronica Antal.

Kościół ukazał jako przykłady realizacji cnót chrześcijańskich także mistyczki ukazujące oblicze Chrystusa dzisiejszemu światu oraz siostry będące szczególnymi świadkami jedynej i orginalnej historii, którą tworzy Bóg.

Wśród grona kapłanów wyniesionych na ołtarze w mijającym roku należy szczególnie wymienić św. Pawła VI, wstrzemięźliwego i rozważnego papieża, wielkiego obrońcy poczętego życia, który nigdy nie zapominał o byciu przede wszystkim kapłanem. Drugim wielki świętym roku 2018 jest abp Oscar Arnulfo Romero, przyjaciel ubogich i budowniczy pokoju, który znienawidzony przez nacjonalistów salwadorskich został zamordowany podczas odprawiania Mszy św.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama