100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Synod nt. młodzieży i ŚDM, małżeństwo i rodzina, projekt „Zatrzymaj aborcję”, relacje polsko-żydowskie oraz 25-lecie KAI to tematy 378. Zebrania Plenarnego KEP.
378. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 marca. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a w zebraniu wziął udział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz reprezentanci episkopatów z Białorusi, Czech, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy, Węgier i Włoch.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zostało zwołane w piątą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Z tej okazji biskupi polscy celebrowali Mszę Świętą w intencji Ojca Świętego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego i licznych wiernych. Biskupi wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu za stałą troskę o Kościół w Polsce, za kanonizację św. Jana Pawła II, za wizytę w Polsce, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz za pasterskie nauczanie.
Włączając się w dzieło obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, została podjęta refleksja historyczna nad rolą Kościoła w rozwoju duchowości Polaków i pielęgnowaniu polskości w okresie niewoli narodowej. Księża Biskupi zwrócili uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła katolickiego w zachowaniu wartości narodowych w czasach niewoli oraz z uznaniem wspomnieli gorliwą pobożność Polaków.
Księża Biskupi omówili również inicjatywy duszpasterskie związane z Synodem nt. młodzieży oraz stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Podczas obrad została również podjęta pogłębiona refleksja nad formami troski o małżeństwo i rodzinę w świetle adhortacji Amoris laetitia. Zachowując nauczanie Kościoła, Księża Biskupi zwrócili uwagę na konieczność towarzyszenia małżeństwom, zarówno na drodze ich wierności sakramentalnej, jak i w rozeznawaniu ich nieregularnych sytuacji. Przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia, Księża Biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”.
W związku z powracającą kwestią relacji polsko-żydowskich Księża Biskupi podkreślili konieczność kontynuowania dialogu polsko-żydowskiego opartego na prawdzie, zaufaniu i wzajemnym szacunku oraz przypomnieli, że wszelkie formy antysemityzmu są sprzeczne z zasadami chrześcijańskiej miłości bliźniego. Wskazali również na heroiczne postawy Polaków, którzy ryzykując życiem, pomagali prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej.
Konferencja Episkopatu Polski wyraziła także wdzięczność Katolickiej Agencji Informacyjnej za 25 lat działalności. Na zakończenie Księża Biskupi podziękowali duszpasterzom za ofiarną posługę w Wielkim Poście i życzyli wszystkim wiernym dobrego przeżycia tego czasu. Na zbliżające się Święta Wielkanocne życzyli, aby świętowanie zmartwychwstania Chrystusa napełniało wszystkich mocą Ducha Świętego.
BP KEP /episkopat.pl
Komunikat z 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski