Abp Gądecki: prosimy o odnowienie w kapłanach ducha świętości

W Wielki Czwartek w katedrze poznańskiej zgromadziło się kilkuset kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Prośmy o to, aby Bóg Ojciec odnowił w każdym z nas Ducha świętości, jakim zostaliśmy namaszczeni. Niech Go odnowi w sercu każdego z nas, w sercu waszej wspólnoty parafialnej. Niech wasi wierni odczuwają, że jesteśmy uczniami Ducha Świętego i nie szukamy innej tożsamości – mówił do kapłanów podczas Mszy Krzyżma abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański mówił w homilii o misterium namaszczenia, nawiązując do postaci Aarona i Jezusa, oraz do namaszczenia kapłanów Nowego Przymierza i wiernych świeckich.

„Ta Eucharystia stanowi most łączący Wielki Post z Triduum Paschalnym. Jest to poranek na wskroś kapłański. W jej centrum znajduje się święcenie oleju katechumenów, oleju chorych i krzyżma” – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył też, że tegoroczny olej krzyżma wiąże się z nadziejami na nowego biskupa pomocniczego w diecezji.

„Przez nałożenie rąk i modlitwę święceń jest udzielany dar Ducha Świętego i wyciśnięte święte znamię, dzięki czemu prezbiterzy – każdy na swój sposób – zostają upodobnieni do Chrystusa. Ten gest jest znakiem uczestnictwa w tej samej łasce i tej samej posłudze” – mówił do kapłanów abp Gądecki.

„Gest nałożenia rąk i modlitwa ordynacyjna wskazują, że ordynacja prezbitera nie jest mandatem udzielonym przez wspólnotę, ale jest darem pochodzącym od Boga. Dłonie każdego z nas zostały namaszczone olejem, będącym znakiem Ducha Świętego i Jego mocy” – zauważył metropolita poznański.

Nawiązując do gestu namaszczenia dłoni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że dłonie człowieka są narzędziem wyrażającym działanie.

„Są symbolem naszych zdolności zmagania się ze światem, «wzięcia świata w swoje ręce». Zbawiciel potrzebuje naszych rąk, aby w świecie stały się Jego rękami. Byśmy stali się Jego współpracownikami, ciesząc się Jego pełnym zaufaniem, wypełniając Jego wolę” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił się do kapłanów z prośbą o zachętę wiernych świeckich do studiowania teologii i do podjęcia nauki w szkole katechistów. Prosił także o troskę wobec chorych kapłanów i o szerzenie duszpasterstwa powołaniowego.

„Dziękuję każdemu z was za dzisiejszą wspólnotę eucharystyczną, za waszą liczną obecność, będącą świadectwem życia życiem Kościoła. W każdym z was pragnę uczcić namaszczenie Duchem Świętym, którego otrzymaliśmy razem ze święceniami” – podkreślił abp Gądecki.

ms / Poznań

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama