Abp Ryś: Co znaczy zbudować naszą polską rzeczywistość od nowa?

Dziś przed południem w łódzkiej katedrze odbyła się Msza święta, w której wspominano przed Bogiem św. Mateusza apostoła i ewangelistę – patrona Administracji Skarbowej.

W liturgii, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś uczestniczyli dyrekcja i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

– Jak dokonuje się proces odnowy? – to jest pytanie ważne dla nas wszystkich przynajmniej od 30 lat. Ciągle zastanawiamy się nad tym, co znaczy zbudować naszą Polską rzeczywistość od nowa. To jest pytanie bardzo ważne dla Kościoła: co znaczy otworzyć Kościół na Jego odnowienie przez Jezusa Chrystusa, w sytuacji, gdy tak wiele – chętnie czy nie chętnie – mówimy o kryzysie Kościoła. Wy też jesteście nową służbą – niespełna dwuletnią. – co znaczy stworzyć nową instytucję. Jak odnowić – bardzo ważny sektor życia społecznego – państwowego. Jak dokonuje się odnowa? – pytał arcybiskup łódzki.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – Jezusowi zależy na zmianie, która jest totalna – całkowita – pełna! To oznacza, że od Pana Jezusa należy zaczerpnąć wszystko to, co On daje. Nowości nie załatwia się w ten sposób, że wytnę fragment nowej rzeczywistości i przypnę do wszystkiego co stare. To jest proces, który owocuje – jak mówi Jezus – przyjmuję to co nowe, a jednocześnie za chwilę to, co chciałem odnawiać pokaże nowe braki i nowe dziury. Tej nowości, której doznajemy w Jezusie nie buduje się w ten sposób, że wezmę od Niego jakiś kawałek Jego nauki – tego co On podpowiada jako działanie, jako postępowanie – i połączę to ze swoim starym dziadostwem. Wtedy każdy patrząc na ten kawałek z nauczania – działania Jezusowego i biorąc go za całość mówi – a co to w ogóle jest to chrześcijaństwo? Trzeba wziąć od Jezusa wszystko – a nie jakiś tam fragmencik i przyszyć jako zasłonę do całego swoje działania i postępowania. – zaznaczył.

– W człowieku jest taki opór, jest lęk przed taką radykalną zmianą w życiu. My tej ewangelii – którą Jezus głosi – możemy łatwo stawić opór. Teoretycznie jest łatwiej oderwać kawałek nowego ubrania i przyszyć do starego. To jest dużo łatwiejsze. To przywiązanie do „siebie starego” w nas jest bardzo mocne i tu nie chodzi tylko o to, czego Jezus nas uczy, ale chodzi o to, do czego nas Jezus zaprasza i uzdalnia. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc arcybiskup życzył zgromadzonym – aby każdy z nas osobiście poddał się tej odnawiającej sile naszego spotkania z Jezusem Chrystusem, a wtedy wszystkie rzeczywistości w których: żyjemy, pracujemy, za które odpowiadamy – czy one są w państwie, czy one są w Kościele – też zostaną odnowione! – zakończył łódzki pasterz.

W łódzkich uroczystościach wzięli udział: nadinspektor Piotr Walczak – sekretarz stanu krajowej Organizacji Skarbowej, Robert Antoszkiewicz dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie oraz ksiądz podinspektor Piotr Midura – dziekan krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama