Bp Balcerek: księża nie mogą myśleć tylko o przeszłości

Byłoby błędem, gdybyśmy oglądali się wstecz i przysłowiowo chcieli „zawracać kijem rzekę”, wspominali tylko to, co było. Właśnie w takich czasach umieścił nas Bóg, trzeba to z wiarą przyjąć – mówił do poznańskich proboszczów bp Balcerek.

Słowa zostały skierowane do proboszczów z okazji święta ich patrona, św. Jana Marii Vianneya.

Spotkanie proboszczów odbyło się w parafii na poznańskim Sołaczu. Księża wysłuchali konferencji ascetycznej i wspólnie modlili się o świętość kapłanów. Bp Grzegorz Balcerek, który sam był proboszczem jednej z największych parafii w Poznaniu, w słowie wprowadzenia mówił, że wszyscy żyjemy w trudnych duchowo czasach dla Kościoła.

„Oczywiście, każde czasy mają swój krzyż, swoje trudności. Są nasi bracia kapłani w różnych krajach mordowani za swoje kapłaństwo, wtrącani do więzień i obozów pracy. Nie taka jest obecnie nasza udręka. Naszą udręką jest utrata autorytetu i ośmieszenie” – zauważył bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy szczególną uwagę zwrócił na podważanie sensu kapłaństwa i związanego z nim życia w celibacie. „Grzechy i przestępstwa seksualne nielicznych są tak przedstawiane, jakby były popełniane przez nas wszystkich, jakby konieczne było odstąpienie od bezżeństwa dla Królestwa Bożego. Świat tego bardzo pragnie, byśmy odstąpili od ideału ukazanego przez Chrystusa, by inni mogli łatwiej usprawiedliwiać swoje grzechy” – zauważył bp Balcerek.

Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej zjawisko utraty autorytetu jest jednak słuszną karą Bożą za grzechy kapłanów, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu i złożonym przyrzeczeniom celibatu i posłuszeństwa.

„Niech nas nie dziwi, że nas wszystkich to dotyka, są to przecież grzechy wołające o pomstę do nieba – to znaczy będą ukarane w tym i przyszłym życiu. Nawet jeśli ci, którzy nas osądzają czynią to nieszczerze i bywa, że bardziej od dobra dzieci i młodzieży szukają okazji, by wykorzystując grzechy niektórych księży walczyć z Kościołem” – podkreślił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy przypomniał ofiarę z życia, którą złożyli księża archidiecezji poznańskiej w czasie II wojny światowej, podczas której 263 kapłanów zostało zamordowanych m.in. w niemieckim obozie w Dachau. „Co wobec tego czeka nasze pokolenie? Teraz trzeba spełniać przesłanie Ewangelii przypominane w Fatimie: pokuta, pokuta i jeszcze raz pokuta” – podkreślił bp Balcerek.

Dzień skupienia proboszczów archidiecezji poznańskiej odbywa się na początku sierpnia z okazji liturgicznego wspomnienia ich patrona, św. Jana Marii Vianneya, w pierwszym polskim kościele zbudowanym pod jego wezwaniem.

ms / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama