Bp Janocha na SacroExpo: potrzeba nam ascezy

Potrzeba nam pewnej ascezy, żyjemy w czasach nadmiaru – mówił bp Michał Janocha – gość specjalny jubileuszowej XX edycji SacroExpo, otwierając dzisiaj wystawę na terenie Targów Kielce.

Wydarzenie trwa od poniedziałku do środy (10–12 czerwca). Podczas XX edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO można tradycyjnie poznać najnowsze trendy w dziedzinie sztuki sakralnej, wyposażenia kościołów, budownictwa, ruchu pielgrzymkowego, działalności medialnej i wydawniczej.

- Życzę odnalezienia tego jednego obiektu, jednego dzieła, które pozwoli zachwycić się, zatrzymać. Potrzeba nam pewnej ascezy. Żyjemy wczasach nagromadzenia elementów i nadmiaru. Na zasadzie kontrapunktu – za „Małym Księciem” Antoine Saint Exupery’ego - powiem: „najważniejsze jest niewidzialne” – mówił podczas otwarcia bp Janocha.

Wspólnie z prezesem Targów Kielce, Andrzejem Mochoniem, bp Janocha uhonorował statuetkami firmy, które są wierne targowemu wydarzeniu od 20 lat.

- Kultura rodzi się z kultu – mówił bp Janocha w rozmowie z KAI. – Kultura bez kultu umiera. SacroExpo stanowi przegląd tego, co dzieje się w sztuce sakralnej, od najwyższej półki, po najniższą, która niestety istnieje. Trzeba samemu rozejrzeć, się wybrać… Papież Benedykt XVI powiedział, że przyszłość Kościoła realizuje się w liturgii, w Eucharystii – mówił pomocniczy biskup warszawski, wskazując ważny jego zdaniem trend, w którym powinna podążać sztuka sakralna. Zauważył zarazem, że trudno oczekiwać od wystawy SacroExpo, by kształtowała gusty.

Po oficjalnym otwarciu, z udziałem bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka i innych oficjalnych gości rozpoczęło się zwiedzanie wystawy targowej.Swoją ofertę prezentuje na niej ponad 260 wystawców z 11 krajów. 

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama