Bp Kamiński: osoby konsekrowane są integralną częścią wspólnoty diecezjalnej

Jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni – podkreślił bp Romuald Kamiński.

W przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie dla sióstr zakonnych i członkiń instytutów świeckich życia konsekrowanego. W czasie uroczystej Mszy św. dziękowano Bogu za ich modlitwę i posługę na terenie diecezji.

– Żyjąc w zjednoczeniu z Bogiem swoim charyzmatem, jesteście dla nas niezwykłym darem – powiedział rektor, ks. prof. Krzysztof Warchałowski.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że powołanie jest darem Boga, który wymaga od człowieka współpracy z łaską. - Na tej drodze trzeba nam troszczyć się wzajemnie za siebie, by każdy mógł w całej pełni zrealizować zamiary Pana wobec niego, a poprzez niego wobec całej wspólnoty Kościoła. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymali posługę przełożeństwa, a więc zarówno na płaszczyźnie relacji kapłan - wierni, jak i wewnątrz samych wspólnot zakonnych - zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że osoby konsekrowane są integralną częścią wspólnoty Kościoła lokalnego. – Diecezja nie może być obca osobom życia konsekrowanego i osoby konsekrowane nie mogą być na marginesie naszego życia diecezjalnego. Wszyscy razem stanowimy jedną wspólnotę w wypełniania tego wielkiego dzieła, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny – powiedział bp Kamiński.

Zwracając się do osób konsekrowanych, zachęcał je do nieustannej troski o pogłębianie wiary. - Cokolwiek przydarzy nam się wam w życiu i jakimikolwiek drogami powołania poprowadziłby nas Pan Bóg, to właśnie wiara sprawi, że zawsze będziemy mocni i zawsze będziemy w stanie zagospodarować swoją codzienność – przekonywał biskup warszawsko-praski.

Na zakończenie liturgii alumni podziękowali osobom Bogu poświęconym za ich modlitwę i świadectwo życia. – Bliskość z Bogiem, wierność i modlitwa sióstr, pomagają nam dojrzewać do kapłańskiego życia. Jesteśmy wdzięczni za każdą pracę, wysiłek, dobry uczynek, opiekę nad dziećmi, niepełnosprawnymi i chorymi, wsparcie potrzebującym, głoszenie Ewangelii poprzez słowo mówione i pisane oraz wiele innych dzieł świadczą o żywotności Kościoła – powiedzieli klerycy.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej posługuje 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich.

mag / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama