Bp Muskus: dom, w którym jest miłość, oprze się kryzysom i pokona wszystkie zagrożenia

Wierni zgromadzeni w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza modlili się w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców, aby nowy rok szkolny był czasem właściwej formacji intelektualnej, społecznej i duchowej młodego pokolenia.

Nie wychowamy naszych dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie, jeśli wyznacznikiem naszych postaw głównym tematem rozmów będą programy partyjne, a nie nauka Ewangelii - mówił bp Damian Muskus OFM w sanktuarium księży michalitów w Miejscu Piastowym. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam 7 września Mszy św. podczas czuwania fatimskiego.

Wierni zgromadzeni w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza modlili się w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców, aby nowy rok szkolny był czasem właściwej formacji intelektualnej, społecznej i duchowej młodego pokolenia.

W homilii bp Muskus podkreślał, że objawienia Matki Bożej w Fatimie są wołaniem o „intensywne szukanie Jezusa, tak łatwo gubionego wśród codziennych spraw”.

Hierarcha wskazywał, że tylko dom, w którym jest miłość, oprze się każdemu kryzysowi i pokona wszystkie zagrożenia. „Miłość jest odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość, w której nie każdy potrafi się odnaleźć. Miłość to busola, która przeprowadza dobrą drogą przez zamęt różnych idei, pomysłów na wychowanie, eksperymentów pedagogicznych, wśród realnych i sztucznie wykreowanych niebezpieczeństw” – przekonywał.

Krakowski biskup pomocniczy mówił, że nie uchronią młodego pokolenia przed deprawacją oświadczenia podpisywane przez rodziców, dotyczące kształtu edukacji w szkołach, jeśli równocześnie dzieci w swoich rodzinnych domach będą miały nieskrępowany dostęp do programów pełnych gorszących treści, a rodzice pozostawią im „pełną swobodę w nawiązywaniu relacji w rzeczywistym i wirtualnym świecie”.

„Nie ochronią emocjonalnego rozwoju dziecka protesty przeciw mniejszościowym manifestacjom, jeśli równocześnie dziecko nie będzie miało szans na wzrost i dojrzewanie w kochającej się rodzinie; jeśli środowiskiem jego rozwoju i dojrzewania będzie dom pełen napięć, kłótni, przemocy i lejącego się strumieniami alkoholu” – przestrzegał kaznodzieja.

Duchowny zwrócił uwagę na potrzebę wychowania dzieci do poszanowania autorytetów i zachęcał do reagowania zawsze, gdy wyrażane są krzywdzące opinie o ludziach pełniących odpowiedzialne funkcje na różnych polach w społeczeństwie.

„Nie wychowamy naszych dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie i pokoju, jeśli wyznacznikiem naszych postaw i głównym tematem naszych codziennych rozmów będą programy partyjne, stanowiska i opinie prezentowane w mediach, a nie nauka Ewangelii i zwykły ludzki rozsądek” – nauczał krakowski biskup pomocniczy.

Mówił ponadto o konieczności uwrażliwienia młodego pokolenia na dobro wspólne, jakim jest stworzony świat i podkreślał, że nie da się nauczyć dzieci tej troski, jeśli dorośli sami nie szanują natury.

„Dla chrześcijańskich rodzin wzorem miłości jest dom w Nazarecie, bo sercem tego domu był Jezus. Zapraszając samego Boga do codziennego życia naszych małżeństw, rodzin i dzieci, oddajemy się w najlepsze ręce. To jest odpowiedź na zagrożenia, o których tyle dziś słyszymy” – podkreślił.

„Pani Fatimskiej, czułej Matce Bożego Syna i naszej Matce, zawierzmy dziś polskie rodziny, dzieci i młodzież. Niech pod Jej opieką wzrastają w miłości i zaufaniu, niech uczą się życia w prawdziwej wolności, która wyrasta z Ewangelii i wspierają się wzajemnie w dojrzewaniu do odkrywania i wypełniania życiowych zadań. Na wzór Maryi z Nazaretu zaprośmy pod dach naszych domów Jezusa, by przemieniał naszą codzienność i umacniał nas w miłości” – zachęcał na zakończenie.

W nabożeństwie fatimskim uczestniczyli m.in. górnicy Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z województwa podkarpackiego, członkowie Stowarzyszenia Niewiast Mikael, Honorowej Straży św. Michała Archanioła oraz licznie zgromadzeni wierni.

Nabożeństwa fatimskie w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odprawiane są w pierwsze soboty miesiąca od maja do października od ponad 30 lat. Ich intencją jest wynagradzanie Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej za grzechy, jakich dopuszczają się ludzie.

W sanktuarium znajduje się uznawana za cudowną figura Matki Bożej Fatimskiej, której koronacja odbyła się 11 czerwca 2017 roku.

md / Miejsce Piastowe

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama