Franciszek prosi o wsparcie modlitwą rokowań pokojowych w sprawie Ukrainy

O wczorajszej beatyfikacji w Gwatemali bł. Jakuba Millera i o jutrzejszych rozmowach w Paryżu na temat pokoju na Ukrainie przypomniał 8 grudnia Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”.

Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

Wczoraj w Huehuetenango w Gwatemali beatyfikowano Jakuba Millera, zakonnika ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, zabitego z nienawiści do wiary w 1982, podczas wojny domowej. Niech męczeństwo tego przykładnego wychowawcy młodzieży, który życiem zapłacił za swoją posługę dla narodu i Kościoła w Gwatemali, umocni w tym umiłowanym kraju drogi sprawiedliwości, pokoju i solidarności. Brawa dla nowego błogosławionego!

Jutro w Paryżu odbędzie się spotkanie prezydentów Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec - znane jako „format normandzki” - w celu znalezienia rozwiązania bolesnego konfliktu, który trwa od lat na Wschodniej Ukrainie. Towarzyszę temu spotkaniu intensywną modlitwą na rzecz pokoju i zachęcam was, byście i wy to czynili, aby ta inicjatywa dialogu politycznego przyczyniła się i zaowocowała pokojem w sprawiedliwości na tym terytorium i dla mieszkającej tam ludności.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, pielgrzymów z Włoch i różnych krajów, zwłaszcza wiernych polskich z Warszawy i Lublina, policjantów irlandzkich i młodzież z Sorbary (Modena). Specjalne pozdrowienia kieruję do Córek Krzyża, uznanych niedawno przez Kardynała Wikariusza za Stowarzyszenie Publiczne.

W tę dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia w parafiach włoskich ponawiane jest członkostwo w Akcji Katolickiej. Wszystkim członkom i grupom życzę dobrej drogi formacyjnej, służby i świadectwa.

Błogosławię wiernych z Rocca di Papa i pochodnię, którą zapalą wielką gwiazdę na forcie tego miasta, na cześć Maryi Niepokalanej. Swoje myśli kieruję także do Sanktuarium w Loreto, gdzie dziś zostaną otwarte Drzwi Święte Jubileuszu Loretańskiego: niech będzie on bogaty w łaski dla pielgrzymów do Świętego Domku.

Dziś po południu udam się do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się do Maryi, a następnie na Plac Hiszpański, w celu złożenia tradycyjnego hołdu u stóp posągu Niepokalanej. Proszę was, abyście duchowo do mnie dołączyli w tym geście, wyrażającym synowskie oddanie dla naszej niebieskiej Matki.

Wszystkim życzę dobrego święta i dobrego przeżywania Adwentu pod przewodnictwem Maryi Panny. Proszę, nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!

st (KAI) / Watykan

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao