W katedrze gnieźnieńskiej sprawowana dziś była msza święta w intencji osób chorych i starszych.
Tegoroczny Światowy Dzień Chorego, przez naszą pamięć i modlitwę z chorymi i za chorych, ma i nam dopomóc kolejny już raz zrozumieć, że trzeba nam wszystkim pokory i ducha solidarności – mówił abp Wojciech Polak.
W homilii metropolita gnieźnieński, nawiązując do orędzia papieża Franciszka, podkreślił, że pokora „wiąże się nie tylko z uznaniem naszej własnej bezsilności, ale również z otwarciem na bycie darem dla innych”. To ona – dodał – pomaga zrozumieć, że „darowanie nie utożsamia się wcale z czynnością dawania, ponieważ może być ono tak nazwane tylko, jeśli daje się siebie samego”. Takim darem dla innych stali się też Szymon Piotr i jego towarzysze, których powołanie relacjonuje dzisiejsza Ewangelia.
- Aby każdy mógł spotkać czułą troskę Boga i mieć w Nim pełnię życia potrzebował tych, którzy sami doświadczając Jego miłości i miłosierdzia, zostawią wszystko i pójdą za Nim. W ten sposób, odpowiadając na Jego wezwanie, Szymon i towarzysze oddają Mu siebie – tłumaczył Prymas zaznaczając, że właśnie taka postawa i pragnienie tworzenia więzi odróżniają darowanie od zwykłego przekazywania.
Logika daru – kontynuował Prymas – powinna też dominować w posłudze osobom chorym, cierpiącym i starszym. Oczywiście posługa ta domaga się odpowiednich środków i profesjonalizmu, niemniej domaga się przede wszystkim czułości i bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”.
- Taka posługa niesie chorym poczucie bezpieczeństwa i wyzwala z lęków i oskarżeń własnej słabości. Przypomina wciąż o ludzkiej godności, o miłości i pozwala jednocześnie otworzyć się, by z ufnością przyjąć pomoc, gdyż sami o własnych siłach nie jesteśmy w stanie pokonać wszystkich ograniczeń – mówił abp Polak.
Prymas podziękował też wszystkim osobom niosącym chorym ulgę w cierpieniu – lekarzom i personelowi medycznemu, duszpasterzom służby zdrowia i kapelanom, pracownikom Caritas i wszystkim zaangażowanym w pomoc drugim, zwłaszcza wolontariuszom, których posługę papież Franciszek szczególnie w tym roku dowartościowuje, pisząc o nich jako o „bezinteresownych przyjaciołach” ludzi cierpiących.
- Dziękuję więc za wszystkich wolontariuszy, zwłaszcza naszych parafialnych i szkolnych kół Caritas, i proszę, abyście żyjąc duchowością Miłosiernego Samarytanina, dostrzegali i obmywali, duchowe i materialne rany ludzi chorych i cierpiących – prosił na koniec abp Polak.
Mszę św. w katedrze gnieźnieńskiej koncelebrował m.in. ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II i obchodzony jest rokrocznie 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku jego temat zaczerpnięty został z Ewangelii wg. św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).
bgk / Gniezno