Tornielli: droga pokuty łączy oba pontyfikaty

Papież Franciszek odwiedził wczoraj w klasztorze „Mater Ecclesiae” Benedykta XVI, aby złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych oraz z okazji 92. rocznicy urodzin

Informację tę przekazał dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Natomiast dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli w artykule z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI zwraca uwagę na wielką zgodność obu Papieży w rozwiązaniu kryzysu nadużyć w Kościele. Obaj podkreślają rolę pokuty i modlitwy.


Andrea Tornielli zwraca uwagę, że odpowiedź zarówno Franciszka, jak i Benedykta XVI na problem skandali nadużyć jest mało nośna, nie jest spektakularna i nie da się sprowadzić do prostego sloganu. Nie opiera się ona na strukturach, choć potrzebnych, na nowych przepisach i prawie, choć i one są konieczne, ani na nowych protokołach, coraz bardziej szczegółowych, choć i bez niech nie można się obejść. Jest to odpowiedź głęboko chrześcijańska i opiera się na pokucie, modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz sakramencie spowiedzi. Mówi Andrea Tornielli.

Modlitwa i pokuta narzędziami dla Kościoła, aby wyjść z kryzysu nadużyć

    “ Jest rzeczą interesującą, że powrót do korzeni chrześcijaństwa, do Boga, który Papież emeryt wskazuje jako drogę uzdrowienia Kościoła znajdujemy także w dwóch listach, które Papież Franciszek napisał do Ludu Bożego, najpierw w Chile, a potem na całym świecie – stwierdził Andrea Tornielli. - Także patrząc na listy w sprawie pedofilii Benedykta XVI, kiedy był jeszcze Papieżem, widzimy wielką zgodność z Franciszkiem w tym, co dotyczy ukazania drogi pokuty i modlitwy, jako narzędzi danych Kościołowi do wyjścia z kryzysu nadużyć. Tę zgodność znajdujemy również w ukazaniu przez Benedykata XVI Kościoła, który nie buduje się sam przez siebie, nie jest ludzkim wytworem, ale patrzy dalej i jest stworzony przez Kogoś innego. Tak więc podczas składania najserdeczniejszych życzeń Papieżowi emerytowi z okazji urodzin możemy zauważyć, że ten ważny temat nadużyć w Kościele jest ujmowany w tym samym kluczu, jak czyni to Jego Następca. ”

Zdaniem dyrektora wydawniczego mediów watykańskch wystarczy przeczytać listy, które obaj Papieże skierowali do Ludu Bożego poruszając temat nadużyć. Dotyczy to przede wszystkim listu Benedykata XVI do Kościoła w Irlandii oraz listów Fanciszka do Kościoła w Chile i Ludu Bożego na całym świecie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama