Witając Papieża w nowootwartej przestrzeni wystawienniczej Biblioteki Watykańskiej kard. José Tolentino Mendonça zauważył, że jedną z patologii naszych czasów jest pośpiech. Sprawia on, że to, co głębokie, odbieramy jako powierzchowne.
Papież Franciszek zainaugurował otwarcie przestrzeni wystawienniczej w Bibliotece Watykańskiej. W nowych salach zaprezentowano wielkoformatowe prace rzymskiego artysty Pietra Ruffo, zainspirowane papieską encykliką Fratelli Tutti. Ich głównym motywem jest mapa. „Ludzkość potrzebuje dziś punktów odniesienia, by odnaleźć się w złożonej teraźniejszości” – podkreślił artysta podczas wernisażu z udziałem Ojca Świętego.
Franciszka w nowych salach wystawienniczych przywitał papieski bibliotekarz. Kard. José Tolentino Mendonça zauważył, że jedną z patologii naszych czasów jest pośpiech. Sprawia on, że to, co głębokie, odbieramy jako powierzchowne. „Biblioteki muszą być miejscami, w których ujawnia się złożoność rzeczywistości” – powiedział portugalski purpurat.
„Otwarcie przestrzeni wystawienniczej w Bibliotece Watykańskiej jest wyrazem chęci podążania z duchem czasu. Ta wspaniała biblioteka, istniejąca od ponad pięciu wieków, która odzwierciedla bardzo szlachetną przeszłość, chce także mieć wkład w budowanie przyszłości. Papież Franciszek wzywa wielkie instytucje kultury do wzmacniania roli, którą spełniały w minionych wiekach, czyli bycia kreatorami krytycznego myślenia, głębokiej i szerokiej wizji chrześcijańskiej i humanistycznej oraz wiedzy interdyscyplinarnej – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią kard. Tolentino. – Biblioteki powinny stawać się coraz bardziej żywe, wyposażone w infrastrukturę zapewniającą im to kulturowe i antropologiczne znaczenie. Biblioteka musi być świadkiem złożoności świata, pomagać w budowaniu rzeczywistości wrażliwej na niuanse, polifonię i różnorodność. Inspiracją dla nas jest kultura spotkania, do której wzywa Papież, ponieważ biblioteka to takie miejsce, w którym pamięć wieków konfrontuje się z wyzwaniami współczesności. W kulturze nasze pytania zyskują nowy horyzont, głębię, której wcześniej nie miały. To żywe laboratorium, którym biblioteka w XXI wieku powinna być.“