Gubernatorat Państwa Watykańskiego przypomina, że szczepienia na koronawirusa mieszkańców i pracowników są dobrowolne. Przy podejmowaniu decyzji konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę dobra wspólnoty, gdyż rezygnacja ze szczepionki może skutkować zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego.
Obowiązujące zasady nie wprowadzają jakichkolwiek formy represji. Gubernatorat Państwa Watykańskiego wydał 18 lutego oświadczenie w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi na terenie tego najmniejszego państwa świata, które nawiązuje do dekretu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego nr CCCXCVIII, wydanego 8 lutego br., na temat sytuacji kryzysowych w służbie zdrowia. Dekret ten, czytamy w nocie, „został wydany w celu dania pilnej odpowiedzi regulacyjnej na podstawową kwestię ochrony i zagwarantowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia pracowników, obywateli i mieszkańców Państwa Watykańskiego. Założeniem jest zatem indywidualna ochrona pracownika i zbiorowa ochrona środowiska pracy w przypadku zdarzenia, które można określić jako zagrożenie dla zdrowia publicznego”. Nota podkreśla, że „w szczególności przepis ten dotyczy wszystkich środków mających na celu bezpośrednie zapobieganie, kontrolę i przeciwdziałanie wyjątkowym sytuacjom zagrożenia zdrowia publicznego, i są wskazane wszelkie narzędzia służące odpowiedniej i proporcjonalnej reakcji na zagrożenie sanitarne”.
W tekście określono, że „wśród tych środków, na zalecenie państwowego urzędu sanitarnego, można uznać za konieczne uciekanie się do szczepień w pewnych kontekstach: w pracy związanej ze służbą publiczną, w relacjach z osobami trzecimi lub zagrażających bezpieczeństwu społeczności pracowniczej. Dobrowolne przystąpienie do programu szczepień musi zatem uwzględniać ryzyko, że każda odmowa ze strony osoby zainteresowanej może stanowić zagrożenie dla niej samej, dla innych i dla środowiska pracy”. Z tego powodu właśnie „ochrona społeczności może wymagać, w przypadku osób odmawiających szczepień bez ważnych przyczyn zdrowotnych, podjęcia środków, które z jednej strony zminimalizują istniejące zagrożenie, a z drugiej pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązanie dla wykonywania pracy przez zainteresowanego”.
W swej nocie Gubernatorat Państwa Watykańskiego przypomina, że „odniesienie do istniejących wcześniej norm (z 18 listopada 2011 r.) dotyczących ochrony godności osoby i jej praw podstawowych, które mają być przestrzegane podczas kontroli zdrowia w związku z rekrutacją pracowników i w trakcie stosunku pracy oraz norm dotyczących ochrony pracowników cierpiących na szczególnie poważne choroby należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji lub karnego, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji”.
W Watykanie kampania szczepień rozpoczęła się w połowie stycznia. Pracownicy i członkowie ich rodzin otrzymują preparat firmy Pfizer. Swe dawki otrzymali już Franciszek i Benedykt XVI.
źródło: vaticannews.va