Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”

"Oratorium" Roberta Grudnia zostanie wykonane 18 grudnia w Warszawie, w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie o godz. 14:00.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski

Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” powstało z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Premiera odbyła się 17 kwietnia 2016 r. w kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie.

Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach. Tym razem okazja jest wyjątkowa. - Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. Tytuł ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez
zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków – wyjaśnia Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor, twórca ogólnopolskich projektów artystyczno – historycznych. Jak przyznał kompozytor, dzieło powstało przez rok i jest słowno – muzyczną opowieścią o tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce.

Robert Grudzień z powodzeniem połączył w nim różne style muzyczne, od współczesnych brzmień saksofonu czy akordeonu
po muzykę dawną, ale także w uwspółcześnionej aranżacji. Scenariusz tego dzieła napisała historyk, dziennikarz Anna Drela.

W Oratorium występują:

Kinga Nadłonek - Moczydłowska– wokal,

Marcin Obuchowski – tenor,

Tomasz Mazur – bas,

Piotr Wrona – akordeon,

Krzysztof Pachla – klarnet, saksofon,

Michał Kowalczyk – kontrabas

oraz twórca dzieła Robert Grudzień, który gra na organach i fortepianie.

W Oratorium Roberta Grudnia występują znani artyści scen polskich, m.in. Anna Seniuk, Maciej Zakościelny, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Wojciech Ługowski, Olgierd Łukaszewicz. Czytane przez nich teksty obrazują historię polskiej religijności. Są to fragmenty dawnych kronik oraz literatury staropolskiej, czyli utworów największych polskich poetów jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, którzy swoją twórczość budowali na duchowości chrześcijańskiej. Nie zabrakło także słów kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, wyjaśniających głęboki sens i przesłanie chrztu.

- Wszędzie, gdzie wystawiamy Oratorium, staramy się, aby mieszkańcy danej miejscowości poczuli jak ważna jest to rocznica dla nas wszystkich i jak ważny dla każdego z nas jest chrzest. Dlatego zapraszamy do udziału także lokalnych artystów i wykonawców – wyjaśnia Robert Grudzień.
W każdym z dotychczasowych wykonań brały udział chóry, działające przy szkołach, parafiach i ośrodkach kultury, dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne a także młodzi śpiewacy, piosenkarze, recytatorzy. We wszystkich miastach i mniejszych miejscowościach, gdzie wystawiano Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” publiczność nagradzała artystów długimi owacjami na stojąco.

Oratorium jest częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”.

Marymont - kościół MB Królowej Polski - 18.12.2016. - godzina 14:00. Wstęp wolny.

« 1 »

reklama

reklama

reklama