Kalisz: powstaje film o św. Józefie Kaliskim

Powstaje fabularny film opowiadający o potężnym orędownictwie św. Józefa Kaliskiego. Autorką scenariusza jest Aleksandra Polewska, katolicka pisarka. Producentem filmu jest Rafael Film przy współudziale Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W ramach projektów realizowanych przez Rafael Film (Dom Wydawniczy Rafael) powstały takie filmy, jak: „Teraz i w godzinę śmierci”, „Bóg w Krakowie”, „Karolina”, „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” czy „Największy dar”. Rafael podjął się także polskiej dystrybucji kolejnych kilkunastu filmów z chrześcijańskimi wartościami.

Kolejną kinową produkcją ma być fabularna historia ludzi, w których życiu wydarzył się cud za sprawą św. Józefa. Akcja będzie rozgrywała się w Kaliszu. Główny bohater Robert to trzydziestokilkuletni mężczyzna, mąż i ojciec, który zmaga się z kryzysem małżeńskim. Gdy rodzinę opuszcza żona, świat wali mu się na głowę. Będzie to historia współczesnych bohaterów, w której losy wkracza postać św. Józefa, patrona ojców i mężów. Scenerią do tych wydarzeń stanie się kaliskie Narodowe Sanktuarium św. Józefa, do którego zaraz po wojnie pielgrzymowali księża więźniowie obozu w Dachau, cudownie uratowani przez św. Józefa. Tej opowieści też nie zabraknie w filmie.

Do filmu zaangażowani zostaną znani, znakomici aktorzy i twórcy. Obecnie trwają prace nad scenariuszem, którego autorką jest Aleksandra Polewska, katolicka pisarka mająca w swoim dorobku kilkadziesiąt publikacji. Mieszka niedaleko Kalisza i doskonale zna sanktuarium i jego historię.

Film ten ma być wotum dziękczynnym za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego, który został ustanowiony przez papieża Franciszka i trwał od I Niedzieli Adwentu, 2 grudnia 2017 r. do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

Ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiego sanktuarium zaprasza do modlitewnego i finansowego wsparcia tego dzieła. – To wielka inicjatywa i wyjątkowe dzieło, które w czasach kultury obrazkowej ma szansę propagować kult św. Józefa w Polsce i na całym świecie. Udział Rafael Film w tym przedsięwzięciu gwarantuje nie tylko szeroką dystrybucję dzieła, ale także wysoki poziom artystyczny oraz zaangażowanie do projektu znanych i znakomitych aktorów – mówi duchowny.

W intencji darczyńców zostanie odprawiona Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Ponadto każdy, kto wesprze produkcję otrzyma prezent i będzie na bieżąco informowany o postępie prac. Każdy może przyczynić się do szerzenia kultu św. Józefa. Wpłaty można kierować na konto: Sanktuarium św. Józefa, 62-800 Kalisz, Pl. Św. Józefa 7, nr konta 94 8404 0006 2008 0011 6990 0001, tytułem na cele statutowe - film „Józef”.

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: "to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów".

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

ek / Kalisz

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao