Rzeszów: VII Festiwal Wiary

Klaudia Zając, ks. Krzysztof Golas, Dobromir Makowski, brat Piotr Szaro, Jan Budziaszek – to tegoroczni goście finału Festiwalu Wiary, który zgromadził w rzeszowskiej Hali „Podpromie” ponad tysiąc osób.

Finał VII Festiwalu Wiary przebiegł pod hasłem „Miłosierni mocą Ducha Bożego”. Festiwal rozpoczął się 21 czerwca późnym wieczorem. Teatr „Przedmieście” w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie wystawił przedstawienie pt. „Podróż” w reżyserii Anety Adamskiej. To historia Józefa Egipskiego inspirowana zarówno Starym Testamentem jak również powieścią Tomasza Manna pt. „Józef i jego bracia”. Spektakl jest opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej i odnalezionej relacji z Bogiem i bliskimi.

Sobotni dzień wypełniony był katechezami, modlitwą, świadectwami, śpiewem i tańcem na Hali „Podpromie”. Wszystkie występy były związane z uczynkami miłosierdzia.

Klaudia Zając z Dobrodzienia (województwo opolskie), która w wieku 23 lat wyjechała do Hondurasu z organizacją „Domy Serca”, podzieliła się doświadczeniem pracy ewangelizacyjnej z opuszczonymi dziećmi, chorymi i więźniarkami.

Ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży, wiele miejsca poświęcił Kościołowi. „Celebrujemy Kościół, w którym jest Jezus Chrystus; Kościół, który daje ratunek światu; Kościół może odnawiać świat dając mu umiejętność przeżywania doświadczenia krzyża i dając światu Dobrą Nowinę o Bogu, który umiłował świat. (…) Mamy ogromny deficyt doświadczenia miłości Boga. Jesteśmy na nią tajemniczo zamknięci…” – mówił ks. Golas.

Zebrani wysłuchali także świadectw o wyjściu z nałogu alkoholizmu i pracy z uzależnionymi Stanisława Drzała z Fundacji „Wolność i miłość” oraz Wojciecha Trojanowskiego z Fundacji „Pomagam bo kocham” im. bł. ks. Władysława Findysza.

Dobromir Makowski, nauczyciel i raper z Pabianic, inicjator spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień „Rappedagogia”, autor książki „Wyrwałem się z piekła”, mówił o swojej drodze nawrócenia, wyjścia z nałogu i uzdrowienia zranień wyniesionych z domu rodzinnego.

Po południu, po Koronce do Bożego Miłosierdzia, uczestnicy festiwalu wysłuchali katechezy brata Piotra Szary, kapucyna z Domu Modlitwy w Zagórzu. Brat Szaro przez dwa lata, razem z dwoma kapucynami, wynajmował mieszkanie w biednej dzielnicy Katowic. Sami utrzymując się z żebrania codziennie chodzili na spotkania z bezdomnymi. „Bezdomni nie są sympatyczni, nie pachną, pójście do nich nie jest przyjemne. Aby zobaczyć w nich bliźniego, brata, być z nim i jeść z nimi posiłki trzeba mocy z góry” – przekonywał zakonnik.

Ostatnie świadectwo wygłosił Jan Budziaszek, który przyjechał do Rzeszowa na koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Muzyk zachęcał zebranych m.in. do realizmu życiowego, którego fundamentem jest prawda o stworzeniu i zbawieniu człowieka przez kochającego Boga oraz do modlitwy różańcowej.

Wieczorem rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z indywidualnym błogosławieństwem, a o godz. 20.30 Eucharystia. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyło dziesięciu księży, m.in. ks. Piotr Gnat, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Pawła VI.

Homilię wygłosił brat Piotr Szaro. Kaznodzieja, wobec różnych życiowych trudności, zachęcał m.in. do korzystania z Eucharystii. „Eucharystia to cudowne miejsce przemienienia. Przychodzi do nas sam Jezus Chrystus, aby pomóc w naszej przemianie. W sytuacji różnych trudności i leków przychodź, aby się nakarmić słowem Bożym i Ciałem Chrystusa. Komunia Święta nie jest dla grzecznych i doskonałych, ale dla słabych, aby mieli siłę do zmagania się ze swoją słabością” – mówił duchowny.

Oprawę muzyczną finału przygotował i prowadził zespół „Wieczory Uwielbienia” z parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie.

Festiwal Wiary to cykliczna impreza odbywające się od 2013 r. w piątek i sobotę po Uroczystości Bożego Ciała. Inspiracją zorganizowania festiwalu był obchodzony w Kościele Rok Wiary. W ciągu roku odbywa się szereg spotkań, katechez, konferencji i koncertów ewangelizacyjnych. Ich zwieńczeniem jest festiwalowy finał. W organizację festiwalu zaangażowani są członkowie z różnych ruchów, bractw i stowarzyszeń. Od 2017 r. wydarzenie koordynuje Szkoła Nowej Ewangelizacji im. św. Pawła VI.

tn / Rzeszów

« 1 »

reklama

reklama

reklama