Kolęda od chórzystów z całej Polski... dla całej Polski! [wideo]

160-osobowy chór wykonuje kolędę „Anioł pasterzom mówił”. Osoby te w większości się nie znają i nigdy się nie widziały. Kolędę nagrały w domach przy pomocy telefonów komórkowych! To prezent od chórzystów z całego kraju dla rodaków z życzeniami, aby w te święta zapanowała jedność.

160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę „Anioł pasterzom mówił" we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. To nietypowe opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera.

Utwór wykonują chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Są wśród nich osoby z różnych miejscowości, m.in. z Augustowa, Bierunia, Bytomia, Ełku, Gdyni, Gliwic, Gołdapi, Kalisza, Katowic, Kłodzka, Krakowa, Krzeszowic, Krosna, Krzeszowic, Limanowej, Lublina, Łodzi, Oleśnicy, Olsztyna, Oławy, Opola, Rudy Śląskiej, Sochaczewa, Świętajna, Warszawy, Włocławka, Zabrza, Zabrzega, Zamościa i Żelechowa. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Gościem specjalnym jest Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową.

Premiera filmu odbyła się w poniedziałek 21 grudnia 2020 o 12.00. Co chórzyści chcieli osiągnąć dzięki tej akcji?

„Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVID-19 większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością" –  mówią organizatorzy akcji. „Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą" – dodają.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama