„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to film, dzięki któremu można przeżyć wiele emocji

Maciej Gnyszka, chrześcijański vloger i przedsiębiorca zrecenzował najnowszy film braci Syków. „Jest to film który bardzo fajnie pokazuje chwile przed Powstaniem Warszawskim z perspektywy duchowej przyszłego kardynała Wyszyńskiego. Jest to bardzo ciekawa perspektywa” – powiedział.

„Na szczęście nie był to fabularyzowany dokument (…) Informacja dla tych, którzy się tego obawiali. Nie, od początku do końca jest to film fabularyzowany. (…) Sceny batalistyczne nie mogą być obiektem kpin. Nie było tu obciachu, także i pod tym względem jest to film który zasługuje na uwagę. Jest to film który bardzo fajnie pokazuje chwile przed Powstaniem Warszawskim z perspektywy duchowej przyszłego kardynała Wyszyńskiego. Jest to bardzo fajna i ciekawa perspektywa. Jest to film, gdzie można przeżyć cały szereg emocji, od wzruszenia, po pozytywne emocje” – recenzuje nową produkcję chrześcijański vloger Maciej Gnyszka. 

Producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Bracia Sykowie współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów jak: „The Human Experience Wszystko o człowieku” - (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts - Szare Anioły”, „Pewność”. Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie Youtube: „Do zobaczenia w Niebie”. Autorem scenariusza filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest Tadeusz Syka, który jako spiritus movens projektu podjął się reżyserii filmu, przy współudziale Jakuba Nurzyńskiego („Wiedzmin - Pół wieku poezji później”). Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie: 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Primie Fury” oraz statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się szerokie efekty pirotechniczne w wykonaniu mistrza pirotechniki Artura Sobieraja. Bezpieczeństwa na planie pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Oddział Straży Pożarnej w Laskach. Konsultacji historycznych podjęli się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Produkcja była nagrywana w okolicach Warszawy, na terenach tzw. „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej” czyli są to: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice oraz obszar Puszczy Kampinoskiej.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, Volkswagen Kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motocykl BMW R75. Na planie pojawiają się również konie, w tym jeden wyścigowy (klasa olimpijska). Mnóstwo pracy mieli także scenografowie i kostiumografowie. Na potrzeby filmu odtworzono mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej - jedyny taki w Polsce. Mundur odtworzono na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny z lat 30. XX wieku. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. Część oryginalnej scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Ponadto w produkcji pojawia się ponad 100 sztuk broni palnej z epoki oraz oryginalne elementy umundurowania polskiego i niemieckiego. W czasie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”
W kinach od 17 września 2021
Czas trwania: 90 minut
Produkcja: Polska 2021; Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.
źródło: Kino Świat Sp. z o.o/youtube.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama