Trwa ogólnopolska konferencja „Kultura i turystyka – sacrum i profanum”

Dziesiąte spotkanie z tego cyklu, odbywa się pod patronatem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Turystyka religijna rozważana jest w wystąpieniach jako ta, która łączy kultury, poszerza wiedzę oraz kształtuje duchowość. W takcie trwającej dwa dni konferencji jej uczestnicy wysłuchają ponad dwudziestu wystąpień, wśród nich m. in. dotyczących fenomenu Światowych Dni Młodzieży.

Podsumowania ŚDM w Krakowie dokonają koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus OFM oraz Szymon Gatlik z Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Wśród gości jest także prof. Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który poświęci swoje wystąpienie dziejom badań nad problemem turystyki religijnej w ramach geografii religii.

Rabin Symcha Keller opowie o turystyce żydowskiej o charakterze religijnym w regionie łódzkim. Przewidziane są także sesje tematyczne z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych, duchownych oraz związanych z turystyką religijną z całej Polski.

Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i jest połączeniem teorii z praktyką. Każdego roku do współpracy zapraszani są uznani eksperci z kraju i z zagranicy, prezentowane są przykłady dobrych praktyk, które można przenosić na lokalne rynki. Konferencja jest również okazją do integracji i budowania relacji pomiędzy branżą turystyczną i kulturalną.

W tym roku obrady odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Uczestnicy odwiedzą łódzką archikatedrę, kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, cerkiew św. Aleksandra Newskiego oraz cmentarz żydowski. Ponadto, w ramach konferencji, możliwy jest udział w koncertach i spektaklach łódzkich ośrodków kulturalnych oraz w wycieczce „Łódź czterech kultur”.

Organizatorem konferencji jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego wraz z Archidicezją Łódzką i Instytutem Geografii Miast i Turyzmu UŁ.

md / Łódź

« 1 »

reklama

reklama

reklama