"Symbol pamięci o przodkach" - kwesty na polskich cmentarzach

Przed zabytkowymi nekropoliami organizowane są kwesty przeznaczone na konserwacje i renowacje zabytkowych grobowców, a także na cele dobroczynne.

- Kwesta jest znakiem pamięci o przodkach i historii całego Narodu - mówi Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Z kolei zdaniem Marcina Święcickiego z warszawskiego komitetu powązkowskiego uczestnictwo w wydarzeniu, w którym spotyka się "salon" danego miasta to także duży prestiż.

Takie założenie przyświecało Jerzemu Waldorffowi, twórcy warszawskiej kwesty, która w tym roku odbywa się na Powązkach po raz 42. Dotychczas powstało kilkadziesiąt komitetów opieki zabytków cmentarnych, które funkcjonują nie tylko w dużych miastach, ale też przy niewielkich lokalnych nekropoliach.

Polski pisarz i publicysta Jerzy Waldorff w 1975 roku powołał Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Starych Powązek (początkowo jako sekcję Towarzystwa Opieki nad Zabytkami), który miał dbać o przywracanie blasku zaniedbanym nagrobkom, wyróżniającym się wysoką wartością artystyczną. Fundusze na prace konserwatorskie miały być pozyskiwane z kwest, w których od początku udział brali stołeczni artyści i dziennikarze.

W Warszawie zbiórkę pieniędzy wspiera Muzeum Powstania Warszawskiego. Na większości warszawskich cmentarzy spotkać będzie można kilkudziesięciu kwestujących wolontariuszy. Celem zbiórki jest budowa i renowacja zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich 1944 roku oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, pochowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Środki zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na budowę i renowację miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim, znajdujących się na terenie Polski. jak wskzują organizatorzy kwestym w tym oraz przyszłym roku planowane jest wyremontowanie ponad 860 krzyży powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na warszawskim cmentarzu żydowskim 1 listopada zbiórkę na renowacje nagrobków przeprowadzi Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. – Datki będą zbierać znani i lubiani, między innymi: Maja Komorowska, Gołda Tencer, ks. Wojciech Lemański, Jacek Dehnel, Józef Duryasz, Sławomir Holland, Anna Chipczyńska i Marcin Święcicki – zapowiadają organizatorzy kwesty. Tego dnia cmentarz przy ul. Okopowej będzie również można zwiedzić pod opieką przewodnika.

Również w Krakowie organizowana jest zbiórka pieniędzy na renowację cmentarnych zabytków. Na Cmentarzu Rakowickim i Nowym Cmentarzu Podgórskim kwestują wolontariusze - głównie związani z Krakowem ludzi nauki i kultury.

Jak mówi KAI Grażyna Orłowska-Sondej, inicjatorka akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", "przekazane znicze rozwożone są na opuszczone cmentarze na Wileńszczyźnie i Ukrainie przez cały listopad". Transport ze zniczami wyruszył na Kresy w niedzielę.

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, które obchodzone są 1 i 2 listopada przyciągają na cmentarze rzesze osób. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych", ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
mip, dziar, eg / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama