Bp Libera do pracowników szpitala: troszczcie się o duszę człowieka

Do troski o ciało, ale też o duszę człowieka, zachęcił bp Piotr Libera pracowników szpitala im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się w gostynińskim szpitalu, w którym znajdują się oddziały dla osób z chorobami psychicznymi oraz osób uzależnionych.

Opierając się na prognozach Światowej Organizacji Zdrowia bp Libera zaznaczył w homilii, że w najbliższych kilkunastu latach z powodu wielkiego tempa współczesnego życia, stresu, zapracowania, wykorzenienia z naturalnego środowiska życia i osłabienia więzi rodzinnych - choroby i uzależnienia będą narastać.

„Państwo polskie nie może ich nie dostrzegać, nie może redukować nakładów na ich leczenie do poziomu trzech procent, gdy średnia europejska wynosi blisko dwa razy więcej. I nie mogą was w trudzie nie wspierać wszyscy odpowiedzialni za poziom wychowania i moralności społecznej” – wskazał biskup płocki.

Dodał, że choć szpital znajduje się na terenie leśnym, dość ukrytym, to jednak należy o nim pamiętać „nie jak o wstydliwie ukrytym miejscu, ale o miejscu świetlistym, o gostynińskim `Białym Domu`, o gostynińskiej `Jasnej Polanie`. Także dlatego że w 1928 roku, gdy podjęto decyzję o powstaniu szpitala, uczyniono to dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania przez Polskę „wytęsknionej, upragnionej, wyglądanej przez półtora wieku niepodległości”.

Biskup płocki prosił obecnych na Mszy św. w kaplicy szpitalnej, aby w obliczu swej historii to miejsce pozostało miejscem „przyjaciół Chrystusowego Krzyża”, troski „synów i córek światłości” o najsłabszych z najsłabszych: „Tu najlepiej wiecie, że leczymy nie tylko ciało człowieka, ale także jego umysł i duszę. Bądźcie zatem także lekarzami dusz. Pielęgnujcie ducha!” – apelował bp Libera.

W trakcie pobytu w szpitalu w Gostyninie-Zalesiu bp Piotr Libera spotkał się też z pacjentami tej placówki. Ponadto w programie spotkania znalazła się prezentacja multimedialna o rozległej działalności szpitala. Opowiedzieli o niej odpowiedzialni za poszczególne oddziały ordynatorzy.

Szpital w Gostyninie-Zalesiu, obecnie noszący nazwę Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego, powstał w 1933 r. Udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii, leczeni odwykowego i rehabilitacji neurologicznej. Dysponuje 370 łóżkami dla osób chorych.

eg / Gostynin

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama