Katedra gnieźnieńska: nieszpory adwentowe pod przewodnictwem Prymasa Polski

Nieszpory adwentowe rozpoczynające czas oczekiwania na narodzenie Chrystusa odprawiono w sobotni wieczór 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej.

Nabożeństwu przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił rektor PWSD ks. Przemysław Kwiatkowski.

„Zaczął się Adwent – ten Boży i ten ludzki. Pan Bóg, który przychodzi, czeka na spotkanie z tobą – czeka łagodny, jak w Betlejem, zwyczajny, jak w Nazarecie, hojny, jak w Kanie Galilejskiej, zdecydowany, jak w Kafarnaum, rodzinny, jak w Betanii, oddany do końca, jak w Jerozolimie. Chce cię zaskoczyć i wyrwać z przyzwyczajenia. On też oczekuje twojego, mojego, naszego adwentu” – mówił ks. Kwiatkowski.

To oczekiwanie, którym wypełniony jest czas Adwentu – tłumaczył dalej – jest czymś więcej niż tylko spoglądaniem na zegarek i w kalendarz. Ono jest jak głód, który trzeba zaspokoić, jak łza do otarcia, jak mnóstwo okruchów, które trzeba pozbierać, jak rozmowa, do której trzeba powrócić, a może dopiero ją rozpocząć.

„Oczekiwanie pozwala doświadczać smaku życia. Być może cała świętość polega na oczekiwaniu” – mówił, dodając, że jeżeli tak jest, to Maryja, przewodniczka na drogach Adwentu, jest najbardziej święta ze wszystkich stworzeń, bo Ona ciągle czekała.

Wskazał też, że od słowa oczekiwanie już bardzo blisko do słowa kochać, a stąd do dwóch innych słów – iść i głosić, które mają nas prowadzić w nowym roku liturgicznym i duszpasterskim.

„Tego właśnie chce od nas Bóg, że Go zaniesiemy nie tylko tym, którzy na Niego czekają, ale i tym, którzy na Niego nie czekają” – podkreślił rektor PWSD wskazując dalej, że oczekiwanie jest zawsze znakiem nadziei. I jeśli dziś nie potrafimy czekać, to dlatego, że ta nadzieja się wyczerpała, że zapomnieliśmy, gdzie są jej źródła. I wielkie pragnienie, które w nas jest staramy się zaspokoić tysiącem różnych namiastek.

„Święta Maryjo, Panno Oczekująca daj nam duszę i ciało, które czuwa. Obudź w naszych sercach młodość, żebyśmy ją zanieśli światu, daj nam poczuć na własnej skórze coś nowego, nie tylko bezwiednie przyjmować i poddawać się temu, co się wokół dzieje. Maryjo, niech dzięki Tobie będzie to inny Adwent” – prosił na koniec ks. Kwiatkowski.

W nieszporach uczestniczyli gnieźnieńscy kapłani, siostry zakonne, wierni świeccy oraz wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

bgk, Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama