Jasna Góra: pielgrzymka polskich pszczelarzy

W dniach 6-7 grudnia odbyła się 28 Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy, która zgromadziła ponad 3 tys. osób, w tym uczniów jedynego w Europie Technikum Pszczelarskiego.

Z relikwiami swojego patrona, św. Ambrożego, przybyła na Jasną Górę ogólnopolska pielgrzymka pszczelarzy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 3 tys. osób, w tym uczniowie Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, które jest jedyną tego typu szkołą w Europie.

„Pszczelarze po zakończonym sezonie zawsze przychodzą na Jasną Górę i proszą Matkę Boską o opiekę na następny rok” – powiedział Paweł Dawid.

Pszczoły nie tylko wytwarzają miód. Zawdzięczamy im przede wszystkim produkcję wielu gatunków owoców i nasion. Wartość ich w gospodarce narodowej jest 20-krotnie większa od wartości wyprodukowanego miodu i wosku.

„Pszczoły zapewniają urodzaj i są wspaniałymi nauczycielami – przypomniał bp Edward Białogłowski, delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. – Obyśmy mieli taki porządek w duszy i sercu, jaki jest w ulu; obyśmy byli zorganizowani tak, jak są zorganizowane pszczele roje; obyśmy potrafili pielęgnować taką harmonię, jaka przenika rodzinę pszczelą”.

Pszczelarze modlili się także za młodych rolników, by miał kto kontynuować to wielkie polskie dziedzictwo. Pielgrzymkę poprzedziła krajowa konferencja o innowacyjnych aspektach rynku produktów pszczelich.

I. Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama