Delegacja Caritas Polska przebywa z wizytą w syryjskim Aleppo

Celem wizyty jest rozwój programu Rodzina Rodzinie prowadzonego przez Caritas Polska na rzecz ofiar wojny syryjskiej oraz powołanie kolejnych projektów pomocy dla poszkodowanych podczas trwającego już sześć lat konfliktu.

Pomoc z programu Rodzina Rodzinie od pięciu miesięcy trafia głównie do chrześcijan, którzy gromadzą się w Aleppo w swoich wspólnotach wyznaniowych. Podczas wizyty przedstawiciele Caritas Polska spotkają się z przedstawicielami pięciu wspólnot chrześcijańskich i przekażą listy braterskie od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz ikony z wizerunkiem Matki Boskej Częstochowskiej. Pomoc z programu Rodzina Rodzinie trafia między innymi do wiernych kościoła Syriacko-Ortodoksyjnego i Grecko-Ortodoksyjnego. Biskup jednej ze wspólnot został porwany a drugiej, zginął podczas działań wojennych.

Program Rodzina Rodzinie jest odpowiedzią Kościoła w Polsce na problem dramatycznej sytuacji osób poszkodowanych w wojnie syryjskiej. Jest także odpowiedzią Polaków apelu Papieża Franciszka na przyjmowanie poszkodowanych w wojnie do swoich parafii, wspólnot i domów. Jako pierwszy rodzinę syryjską w Aleppo, w październiku 2016 r. objął pomocą Arcybiskup Stanisław Gądecki. Dziś blisko 2100 rodzin w Aleppo w Syrii oraz kilkanaście rodzin w Libanie otrzymuje długoterminową pomoc od polskich darczyńców. W akcję włączyło się już 11 biskupów, 470 księży, 47 zgromadzeń zakonnych i ponad 5500 darczyńców indywidualnych. Program polega na objęciu indywidualną pomocą konkretnych rodzin zgłaszających się po wsparcie w syryjskim Aleppo lub w Libanie. Każdy może pomóc poszkodowanym w wojnie syryjskiej poprzez stronę rodzinarodzinie.caritas.pl.

„Polski Kościół wraz z ogromną rzeszą indywidualnych darczyńców pomaga już prawie 1/3 chrześcijan w Aleppo. Budujemy tu sobie pomnik wdzięczności a Polska długo będzie pamiętana. Poza rozwojem programu Rodzina Rodzinie, nasza wizyta ma na celu dokonanie realnej oceny sytuacji i wyznaczenie nowych obszarów działań” – powiedział dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Caritas Polska wspiera ofiary wojen na Bliskim Wschodzie od 2012 roku. W tym czasie organizacja przeprowadziła 19 projektów pomocy, w tym kilkuletnie finansowanie szpitala w Damaszku, finansowanie klinik mobilnych, organizowanie paczek świątecznych dla dzieci, zapewnienie mleka modyfikowanego dla dzieci uchodźców irackich w Kurdystanie w akcji „Mleko dla Kurdystanu” oraz wiele innych, w tym współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama