Arcybiskup Nossol laureatem Nagrody Mostu Görlitz-Zgorzelec

Emerytowany ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, został laureatem międzynarodowej Nagrody Mostu Görlitz-Zgorzelec.

W uzasadnieniu przyznania nagrody, jury podkreśliło, że 84-letni hierarcha „z naciskiem i wielkim zaangażowaniem osobistym buduje mosty między ludźmi różnego pochodzenia, różnych narodowości i różnej wiary”.

Nagroda w wysokości 2500 euro zostanie wręczona 3 listopada. Laudację wygłosi było minister nauki w rządzie Saksonii Hans Joachim Meyer.

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomina, że „urodzony w 1932 roku na wówczas niemieckim Górnym Śląsku” abp Nossol był do 2009 roku biskupem opolskim. Do dziś aktywnie działa na rzecz porozumienia między Niemcami i Polakami. Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. w 1997 roku Nagrodę Pokojową Augsburga.

W uznaniu zasług papież Jan Paweł II nadał mu w 1999 roku godność arcybiskupa.

Międzynarodowa Nagroda Mostu Görlitz-Zgorzelec jest przyznawana od 1993 roku za zasługi na rzecz porozumienia między narodami Europy. Członkami jury są m.in. burmistrzowie obu tych sąsiadujących ze sobą miast oraz biskupi katoliccy i ewangeliccy, których jurysdykcja obejmuje te miasta.

W przeszłości nagrodę tę zdobywali m.in. kardynał Miloslav Vlk z Pragi, były premier Saksonii Kurt Biedenkopf, pierwszy niekomunistyczny premier RP Tadeusz Mazowiecki i minister spraw zagranicznych RP Władysław Bartoszewski (1922-2015), przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, polska pisarka Olga Tokarczuk. W ubiegłym roku laureatem został brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash.

ts / Görlitz

« 1 »

reklama

reklama

reklama