Poznań: śniadanie wielkanocne Caritas dla bezdomnych i ubogich

Sto pięćdziesiąt osób uczestniczyło w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W jadłodajni Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prowadzonej przez siostry elżbietanki, do stołu z ubogimi i bezdomnymi zasiadł abp Stanisław Gądecki.

„Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem, jakie nadaje sens wierze chrześcijańskiej. Przeżywamy je wspólnie, z najbliższymi, w gronie rodziny. Osoby, które przyszły dziś na śniadanie wielkanocne organizowane przez Caritas, mają podobne pragnienia” – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Marcin Janecki.

Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że ubodzy też chcieliby odczuć świąteczną atmosferę, ale z powodu bezdomności czy biedy borykają się z wykluczeniem społecznym czy rodzinnym. „Wielu z nich ze względów finansowych nie może przygotować sobie posiłku we własnym domu, wielu jest samotnych. Caritas nie pozostawia ich samych sobie” – dodaje ks. Janecki.

Uroczyste śniadanie poprzedziła Msza św. w kaplicy klasztoru sióstr elżbietanek. „Pan Jezus umarł za każdego z nas, bo każdy człowiek jest dla niego ważny i obdarzony Jego miłością”– powiedział w homilii zastępca dyrektora poznańskiej Caritas.

Zauważył, że zmartwychwstanie Chrystusa otwiera przed nami nadzieję naszego zmartwychwstania. „Nasze codzienne zmartwychwstania z naszych słabości, grzechów, niewierności nie miałby sensu, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” – stwierdził ks. Janecki.

Następnie uczestnicy liturgii zgromadzili się w świątecznie przyozdobionej przez siostry elżbietanki salce przy parafii Bożego Ciała. Sala była udekorowana wielkanocnymi stroikami, kurczakami i kolorowymi pisankami. Na każdym stole, przykrytym białym obrusem, stały baranki z masła, a w wazonikach gałązki bukszpanu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęcił potrawy przygotowane przez bistro Valde Bene, prowadzone przez Caritas na poznańskim Piątkowie, złożył zgromadzonym świąteczne życzenia i zasiadł z nimi do stołu.

Na śniadaniu Caritas nie zabrakło polskich, tradycyjnych potraw. Był żurek, biała kiełbasa, szynka, pieczywo, jajka, herbata, kawa i babka drożdżowa. Przy stołach posługiwały siostry elżbietanki.

Każdy uczestnik świątecznego spotkania otrzymał paczkę żywnościową.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała świąteczny posiłek dla ubogich i bezdomnych po raz szósty.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama