Ks. Stryczek: patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością

- Za mało w Polsce dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek prezes Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka.

W rozmowie o najnowszym dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu", ks. Jacek Stryczek ocenia dokument pozytywnie, podkreślając, że był on bardzo potrzebny. 

- To bardzo ewangeliczny dokument. Konieczne było ulokowanie patriotyzmu w nauce Jezusa w Ewangelii. Jesteśmy otwarci na naszych bliźnich z całego świata, a to, że lokalnie dbamy o naszych bliskich rodaków również jest ważne - podkreślił duchowny dodając, że należy łączyć ze sobą obie te postawy.

Jak zauważył duchowny, w dokumencie uwypuklono problem ludzkiego egoizmu. - Rzeczywiście za wszystkich stron jesteśmy otoczeni reklamami, czujemy się konsumentami i klientami, to staje się sposobem na życie wielu ludzi i trudno od takich osób oczekiwać, patriotyzmu - powiedział ks. Stryczek. Podkreślił, że bardzo ważne jest wychowanie dzieci w postawie " pro-bliźni".

"Nie ma jednej Polski, jedni są patriotami, inni egoistami, a jeszcze inni ksenofobami. Uważam, że w Polsce brakuje dyskusji na temat etosu, że wszystko sprowadza się raczej do polityki i gry interesów. Za mało jest dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością" - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Duchowny dodał, że akcja "Szlachetna paczka" również jest wyrazem patriotyzmu, ponieważ ma uzdrowić Polskę po okresie PRL-u, który oduczył Polaków pomagania oraz "podzielił ludzi na bogatych i biednych ze wzajemną niechęcią do siebie".

Dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu", został przygotowany przez Radę ds. Społecznych KEP, kierowaną przez abp. Józefa Kupnego. Biskupi apelują w nim o "patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków".

ar / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao