Salve TV: Nadchodzi katolicka rewolucja!

Gośćmi Tematu Dnia byli dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris) i Tomasz Sztreker („Wiara w biznesie"), którzy w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiadali o tym, na czym polegają prześladowania chrześcijańskich przedsiębiorców w dzisiejszym świecie.

-Jeżeli chodzi o te wartości w biznesie, to często jesteśmy traktowani jako przedsiębiorca drugiej kategorii, przez to, że chcemy bronić naszych praw, a z drugiej strony pojawiają się też problemy w związku z uczciwością – chrześcijańscy przedsiębiorcy mają problemy z tego powodu, że można kogoś takiego łatwiej wykorzystać – mówił Tomasz Sztreker.

- Coraz częściej mamy do czynienia z poważnym problemem jakim jest łamanie wolności sumienia, łamaniem wolności religijnej przedsiębiorców wiernych zasadom wynikającym z chrześcijaństwa. Przedsiębiorców, którzy nie chcą się swoimi działaniami wpisywać w ideologiczną propagandę sprzeczną z bliską im etyką – tłumaczył dr Tymoteusz Zych.

Pytani o to, czy w polskim prawie istnieją zapisy, na których chrześcijańscy przedsiębiorcy mogą oprzeć swoje przekonania, mówili:

- Oczywiście. Mamy bardzo poważne gwarancje dotyczące wolności gospodarczej, swobody umów w Konstytucji i orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, który konsekwentnie powtarza, że przedsiębiorca ma prawo podjąć decyzję co do tego, czy w ogóle zawiera umowę, z kim ją zawiera i jaka jest treść tej umowy – podkreślał ekspert z Ordo Iuris.

- W Polsce do łamania sumień bywają wykorzystywane pewne relikty komunizmu. W Europie Zachodniej, czy Stanach Zjednoczonych do podobnego celu paradoksalnie używa się tzw. „przepisów antydyskryminacyjnych" – dodał.

Z kolei Sztreker wytłumaczył na czym polega „Katolicka rewolucja w biznesie":

- Stąd „Wiara w biznesie", nasza organizacja chce przez te konferencje „Katolicka rewolucja w biznesie", które odbywają się w całej Polsce stworzyć silną organizację przedsiębiorców, którzy będą stanowili głos i ten głos będzie dalej mógł dokonywać zmian – mówił Sztreker.

- Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą dokonać zmiany (...) Będziemy mówili też o tym jak etyka chrześcijańska przyczynia się do polepszenia działalności – apelował Tomasz Sztreker.

Salve TV to Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama