Wola Raniżowska: bp Jan Ozga nagrodzony statuetką „Serce bez granic”

Bp Jan Ozga nagrodzony został za zasługi dla misji prestiżową Statuetką „Serce bez granic” 4 czerwca w Woli Raniżowskiej. Biskup misjonarz działa w Kamerunie już od 30 lat, przy czym od 20 lat kieruje tam diecezją, jako jedyny cudzoziemiec.

W parafii pw. św. Wojciecha świętowane były dwa jubileusze kapłańskie. Pochodzący z niej bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong' Mbang w Kamerunie obchodził 20. rocznicę sakry biskupiej, natomiast długoletni proboszcz senior ks. kan. Eugeniusz Worsa świętował złoty jubileusz przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystość zgromadziła spore grono księży, przedstawicieli władz oraz licznych wiernych.

Przed rozpoczęciem jubileuszowej Mszy św., biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatom życzenia. Zaznaczył, że chociaż okoliczności wypełniania przez nich posługi kapłańskiej są bardzo różne, obaj poświęcili się całkowicie Chrystusowi. Dzięki temu czują się spełnieni jako księża i jako ludzie, a jednocześnie mają wiele planów na przyszłość.

- Lud Boży potrzebuje takich pasterzy, a Prezbiterium takiego przykładu żywej wiary, która nadaje kapłańskiemu życiu sens i radość – powiedział bp Nitkiewicz.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego pan Bogdan Romaniuk podkreślił zasługi bp. Jana Ozgi na polu pracy misyjnej oraz jego rolę w rozsławianiu imienia Polski, a także rodzinnego Podkarpacia. Razem z przedstawicielami Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” wręczył jubilatowi prestiżową Statuetkę „Serce bez granic”.

Dziękując za życzenia oraz za wyróżnienie, bp Jan Ozga podkreślił swoje więzy z rodzinną parafią i diecezją sandomierską.

- Afrykańskie przysłowie mówi, że ptaki mogą wzbijać się wysoko i szybować w przestworzach, gdyż wiedzą, że na ziemi mają swoje gniazdo, swój dom. Podobnie jest w moim przypadku. Dlatego bardzo dziękuję za modlitwy i wszelkie wsparcie, bo wiem, że mogę na was zawsze liczyć - powiedział bp Ozga.

Po życzeniach ze strony parafian rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Ozgi, podczas której razem z ks. kan. Eugeniuszem Worsą dziękował Bogu za dar powołania i za lata kapłańskiej posługi.

Bp Jan Ozga posługuje w Kamerunie od 1988 r. Początkowo był proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nguélémendouka, gdzie zainicjował powstanie sanktuarium maryjnego, do którego od 20 lat zmierzają rzesze pielgrzymów. Potem został mianowany wikariuszem generalnym diecezji.

Od 1997 r. jest ordynariuszem diecezji Doumé Abong-Mbang. Jego dewizą są słowa Ut unum sint („Aby byli jedno”). Obszar diecezji wynosi 37 tys. km2, w której jest 21 misji, 40 kapłanów, 40 sióstr zakonnych, 600 katechistów. Zasadniczym językiem jest francuski. Ludność posługuje się 12 dialektami.

Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przyznaje Statuetkę „Serce bez granic” osobom duchownym i świeckim, zasłużonym na rzecz misji, oraz tym, którzy niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, głoszą Chrystusową Ewangelię nadziei i miłości.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu 2007 r.

apis / Wola Raniżowska


Zdjęcie: Kościół w Woli Raniżowskiej autor: SmilE Smile, CC BY-SA 4.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama